Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nenaočkovaní vojáci na vedlejší koleji? V nemocnicích nemohou pomáhat s pacienty, přestože jsou potřeba

Vojáci na Trutnovsku testuji lidi na covid. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci na Trutnovsku testuji lidi na covid. | foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA Kde jinde by měli vojáci sloužit než v první linii? Neplatí to jen ve válce, ale i na frontě boje s covidem. Armáda pomáhá zdravotníkům v přetížených nemocnicích. Jejich ředitelé si roli vojákyň a vojáků pochvalují. Nejvíc jsou ale potřeba přímo na covidových odděleních – a tam bez řádného proočkování nemohou. Jenže vakcíny zbývá pro uniformované ženy a muže málo. A to je potíž.

„Vzhledem k tomu, že nejsou naočkováni, nemohou být z rozhodnutí ministerstva obrany využíváni na covid oddělení, kde nám dlouhodobě chybělo nejvíc personálu,“ popsala pro Lidovky.cz mluvčí Kroměřížské nemocnice Andrea Štouračová. Nedostatek očkovacích sad pro vojáky potvrzuje i generální štáb.

První vojáci mají přijít na řadu podle očkovacího plánu v kategorii 1. A – vojenští zdravotníci a osoby starající se o covid pozitivní pacienty, další v rámci pracovníků kritické infrastruktury. Ostatní příslušníci armády budou očkováni jako zbytek obyvatelstva.

Ti, kteří jsou nasazováni na covidová oddělení, by měli dostat vakcínu ve zdravotnickém zařízení, jemuž pomáhají. „Obecně je nedostatek očkování, tedy není ani dostatek očkování pro vojáky v kategorii 1. A,“ připustila pro Lidovky.cz Vlastimila Cyprisová z oddělení pro komunikaci s veřejností Generálního štábu Armády České republiky.

Když se v uplynulých měsících v Poslanecké sněmovně opakovaně jednalo o prodloužení nouzového stavu, jedním z často zmiňovaných odůvodnění bylo i snazší nasazení armády. Ta pomáhala zvládnout covidovou situaci od loňského jara, nyní ale v nemocnicích slouží méně vojáků než dříve.

Bez proočkování to nejde

Do Kroměřížské nemocnice armáda nastoupila 21. prosince a minulou neděli skončila. „Pomáhali nám s převozy pacientů na RTG, s hygienou a krmením pacientů, při polohování, s pomocnými pracemi pod dohledem zdravotníků,“ uvedla mluvčí Andrea Štouračová. Někteří prý k závěru mise pracovali na necovidových odděleních, například na neurologii. Bez proočkování to ale dál nešlo.

Že si každá nemocnice řídí očkování po svém, potvrzuje mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. „Nabídli jsme vojákům, coby pracovníkům z první linie, možnost očkovat se. Čekáme na jejich reakci,“ uvedl. Například ve Fakultní nemocnici Na Bulovce již vojáci naočkováni jsou, jak sdělila mluvčí zařízení Simona Krautová.

„K pondělí 8. února působí 548 vojáků a vojákyň na 88 různých místech. Od začátku pandemie bylo nasazeno k různým úkolům téměř 17 tisíc vojáků a vojákyň,“ uvedla mluvčí armádní mluvčí Cyprisová. Do tohoto seznamu se nepočítá lékařský ani nelékařský zdravotnický personál, který je trvale nasazený v rámci praxe v nemocnicích nebo v mobilních odběrových týmech a řídícím týmu Chytré karantény.

Postupný odchod armády lze ilustrovat na Fakultní nemocnici v Brně. „Vojáci u nás působili jako dobrovolníci nejen na podzim, ale i nyní. V listopadu jsme jich měli na výpomoc kolem 50, během ledna jich zde bylo 15, teď jich máme do 18. února celkem deset. Vykonávají u nás pomocné a sanitární práce, “ uvedla Veronika Plachá, mluvčí nemocnice. To, že nejsou naočkovaní, je prý ale nijak nelimituje.

Bude dost pomocníků?

Strach z odchodu armády z nemocnic vyslovil poslanec ODS Jan Skopeček. „Když se bavím s řediteli nemocnic, a to nejen ve středních Čechách, tak roli armády neuvěřitelně kvitují. Na druhou stranu teď mají obavy, že když nejsou vojáci naočkováni, tak budou muset z nemocnic mizet,“ uvedl pro TV Prima. Situaci hodlá projednat s resorty obrany a zdravotnictví.

Vojáci nepřestali pomáhat Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. „Jsme za to moc rádi. Momentálně vykonávají pomocné práce v přímé péči o pacienta pod odborným dohledem, laicky řečeno: jsou k ruce zdravotníků. U nás jsou teď vojáci, kteří dokončují misi, a nejsou naočkováni,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. O další pomoc armády určitě stojí. „Ale nevíme, zda naočkovaných vojáků bude dostatek,“ dodává Lipovská. Předpokládá, že určitě nebudou jedinou nemocnicí, která bude o další výpomoc žádat. „Obáváme se tedy, že tolik naočkovaných příslušníků armády nebude k dispozici,“ uvedla.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...