Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Probíhá i „globální zvlhčování“

Česko

Růst teplot přináší také změnu vlhkosti, což posiluje skleníkový efekt

WASHINGTON Nejen větší horko, ale také více vlhkosti s sebou přináší globální oteplování, které podle řady vědců způsobuje do značné míry člověk. Vlhkost vzduchu v blízkosti zemského povrchu se za necelá tři desetiletí zvýšila o 2,2 procenta, uvedli britští a američtí experti ve své studii, která byla zveřejněna ve včerejším vydání časopisu Nature.

„Tato změna vlhkosti významně přispívá k vedrům postihujícím lidstvo v důsledku globálního oteplování,“ prohlásil jeden z autorů práce Nathan Gillett z britské University of East Anglia, který na základě údajů z meteorologických stanic z celého světa studoval změny vlhkosti obsažené ve vzduchu v letech 1973 až 2002.

Větší vlhkost může být pro lidi nebezpečná, protože tělu ubírá schopnost efektivního sebeochlazování, poznamenal klimatolog Laurence Kalkstein z Miamské univerzity, který se na studii nepodílel.

Dvě hlavní výjimky -Afrika a Austrálie

Jev také s největší pravděpodobností povede k silnějším hurikánům a mohutnějším srážkám v tropických regionech.

Podle další ze spoluautorek materiálu Katharine Willettové, která se zabývá klimatickými změnami na americké Yaleově univerzitě, vlhkost stoupla ve sledovaném období na většině naší planety. Některé regiony, jako jižní Afrika či určité části Austrálie, nicméně zůstaly sušší. O něco méně srážek dopadá i na americký západ.

Zjištění není podle ekologů nijak překvapivé; z fyzikálních zákonů vyplývá, že teplejší vzduch zadržuje větší množství vláhy. Studie Gillettova týmu nicméně ukazuje, že nárůst vlhkosti je již nyní zásadní a lze ho připisovat emisím skleníkových plynů, které vznikají spalováním fosilních paliv, píše agentura AP.

Gillett to dokazuje pomocí počítačových modelů, které demonstrují stav vlhkosti za úplné nepřítomnosti skleníkových plynů, pouze za přítomnosti skleníkových plynů produkovaných člověkem a za přítomnosti skleníkových plynů v kombinaci s dalšími přírodními jevy ovlivňujícími vláhu. Právě poslední model podle všeho odpovídá realitě.

Klimatolog Andrew Weaver z kanadské University of Victoria upozornil, že vlhkost vzduchu roste s každým přidaným stupněm Celsia zhruba o šest procent. Podle odhadů budoucího zvyšování teplot, jak je stanovil Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC), by tak do roku 2100 mohla vlhkost vzrůst až o 12 až 24 procent.

Autor: