Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Probíhá tradiční sraz Šlachtova ÚOOZ. Policejní šéfové nedorazí

Robert Šlachta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Šlachta | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Jen den po tom, co podepsal ministr vnitra Milan Chovanec spornou policejní reformu, která vedla k odchodu Roberta Šlachty do civilu, se koná setkání příslušníků protimafiánské jednotky. Podle informací LN jde o každoroční akci, jež tentokrát probíhá v obci ve Středních Čechách. Scházejí se na ní detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), aby zhodnotili práci jednotky.

Na rozdíl od předchozích let by však mezi hosty neměli být policejní šéfové, kteří připravili plán na vytvoření Národní centrály proti organizovanému zločinu a sloučení ÚOOZ s protikorupční policií. Naopak na setkání mají údajně dorazit špičky státního zastupitelství, mimo jiné šéfžalobce Pavel Zeman a vrchní pražská státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

O reformu policie nešlo, říká Klaus

Tématem vládní krize v posledních dnech vůbec nebyla reforma policie, řekl ve čtvrtek bývalý prezident Václav Klaus. Šlo podle něj o ostrý politický souboj, ve kterém prozatím zvítězili ti, kdo usilují o zachování polistopadového politického demokratického parlamentního režimu. "Tématem je ostrý politický souboj mezi zastánci takzvané velké protikorupční revoluce, která změnila naši zemi před třemi lety, s těmi, kteří se pořád dožadují toho, abychom žili ve světě polistopadového politického demokratického parlamentního režimu," řekl.

„Bude to možná rozlučková party. Uvidí se,“ uvedl zdroj LN, který je obeznámený s detaily setkání.

Kromě Šlachty se proti plánovaným změnám postavilo sedmnáct vedoucích odborů a expozitur. A se způsobem reforem nesouhlasí 236 detektivů jednotky, kteří svůj protest vyjádřili v petici určené policejnímu prezidentovi a ministru Chovancovi. Kolik z nich jednotku a možná i policii opustí není v tuto chvíli jasné.

Výpověď z ÚOOZ

Řady ÚOOZ zatím opustili dva policisté. Další podle prezidia avizovali, že žádost o odchod podají. V útvaru pracuje zhruba 450 policistů.

Během tradičního srazu probíhá i pieta za padlého kolegu. V roce 2009 byl zastřelen policista ÚOOZ z odboru, který se zabýval potíráním nelegálního prodeje zbraní. Na incident jednotka vzpomíná, neboť byl zabit ve službě po schůzce se svým informátorem v Říčanech u Prahy. „Údajně ho zastřelil zezadu. Bylo to dost nešťastný,“ řekl LN důvěryhodný zdroj redakce. A pak se zastřelil i informátor a v to okamžiku už i vrah.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!