Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN

Diskuse k článku

Problém je v omezenosti lékařských špiček, říká odbornice na čínskou medicínu

Jedni považují tradiční čínskou medicínu za blud, druzí za nenahraditelnou metodu, jak předcházet nemocem, případně jak je léčit. Kvůli novele zákona, která by měla uzákonit profesi specialistů tradiční čínské medicíny, se spory mezi odborníky ještě vyostřily. „Problém je v omezenosti – nemohu se tomu slovu vyhnout - našich lékařských špiček, která mě někdy až šokuje,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz lékařka a zakladatelka První školy tradiční čínské medicíny v Česku Ludmila Bendová.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Merta 22.5.2017 16:54

Na to by se dalo mít rýpavých dotazů. Jako třeba: Jestli to tak krásně fungovalo, proč to šlo do ústraní s příchodem moderní medicíny a bylo to oživeno až s rozvrácením zdravotnictví za Mao Ce-tunga. Studovat dlouhé roky se dá i teologie, člověk si může vybrat hned z několika náboženství, dá se studovat třeba i WoW Wiki. Pokud délka nebo náročnost vzdělání vypovídá o pravdivosti studovaného, kde jsou mí orkové? Mohla by Bendová odkázat nějaké vědecké studie, které by doložili její tvrzení týkající se onkologické léčby? (Vyšetření krve se dá udělat zaslepeně, je to celkem málo invazivní zákrok, dají se objektivně posuzovat vybrané parametry.) Pokud je tradiční medicína tak super, proč trvalo tak dlouho najít ten lék na malárii a zahrnovalo to zkoušení více jak tisíce receptů?

Mimochodem, kdo bude chtít, určitě nějakou tu studii s pozitivním výsledkem najde. Problém bývá v kvalitě, problém je publikační zkreslení apod. Systematické přehledy zpracované odborníky vyznívají dost negativně.

V. Pavlíčková 22.5.2017 13:44

Lze s vámi jen souhlasit, že lidé se mnohdy o své zdraví vůbec nestarají a ani k tomu nemají důvod. Není nic jednoduššího než zajít k doktorovi, aby vyléčil, když nás to nic nestojí.

O. Prokop 22.5.2017 12:00

Paní doktorka z Atlasu na Praze 1 si dělá reklamu na placebo medicínu hrazené cash. Pokud mluví o omezenosti lék.špiček,tak se mýlí. Omezená je ona a pár lékařů bylinkářů jako ona - tzv. celostní medicíny, o které tak rádi kecají.

J. Příplatová 22.5.2017 11:31

TČM nefunguje nad možnosti placeba, a nadto často škodí (nekontrolované, občas jedovaté přípravky, často například s obsahem těžkých kovů). Pokud chcete zbytečně vyhazovat peníze, našli jste svůj odpadkový koš, pokud chcete páchat pomalou a bolestivou sebevraždu, jste na dobré adrese. Pokud se chcete uzdravit, jděte za skutečným lékařem. Pokud je daná nemoc léčitelná, je léčitelná v rámci standardní medicíny. Pokud není, TČM a jiné alternativní ezokraviny vám možná dodají kuráž, ale zcela jistě vás nevyléčí.

F. Houžňák 22.5.2017 11:00

Tyče na kopání používali i v Rusku, poté v Sovětském svazu. Říkali jim "lom", a taky nám říkali, že středoevropský krumpáč neznají a nepoužívají, že je to asi něco zastaralého.

F. Houžňák 22.5.2017 10:57

Zamýšlím se, ale stejně nic nevidím. Možná kdybyste mi poslal skopírované příspěvky v jednom textu, abych je nemusel hledat, a k tomu krátkou synopsi, co jste jimi chtěl sdělit, tak bych se mohl zamyslet úspěšněji. Jistě vám šíření vašich myšlenek za tu trochu práce stojí.

J. Tachovský 22.5.2017 10:53

Tak se zkuste i zamyslet. Jen videt nestaci.

F. Houžňák 22.5.2017 10:48

To jako proč? Občas je vidím a nic zvláštního tam nevidím.

Č. Berka 22.5.2017 10:38

příčina je přeci jasná- nerovnováha "energií" . Nevíme sice, co jsou ty energie, ale příčinu známe ;-) ... ke snaze západní medicíny by se měla přidat snaha nemocného se vyléčit. Většina lidí činí za své zdraví zodpovědného lékaře a ne sebe- a kdyby jim západní lékař poradil totéž, co ten čínský- cvičit a změnu životního stylu a nedal žádný lék- byl by oheň na střeše...

J. Tachovský 22.5.2017 10:27

Nic si neidealisuju. Znate moje prispevky ? Prectete si je.

F. Houžňák 22.5.2017 10:09

Jestli vy si tu "tradiční čínskou medicínu" nějak neidealizujete. Už jste ji někdy využil? Znáte příručku "Where there is no doctor" ? Přečtěte si ji.

F. Houžňák 22.5.2017 10:05

"ta vychvalovaná západní medicína v mnoha případech nedokáže zjistit důvody zdravotních problémů a dlouhodobě léky tlumí jen následky", no, živý organismus je holt složitý. A ta "čínská tradiční medicína" to dokáže? Vždycky? V mnoha případech, tedy převážné většině, ta zatracovaná západní medicína důvody zjistí a dokáže nemoc vyléčit. Na rozdíl od "tradiční čínské medicíny", která bylinkami pouze tlumí příznaky. Řekněte mi třeba, jak čínská tradiční medicína léčí hypofunkci štítné žlázy nebo nadledvinek? Nebo zhoubný nádor prsu?

J. Tachovský 22.5.2017 9:57

Jo a taky vira muze uzdravit z bezverectvi, coz je casto take povazovano ruznymi fanatiky za nemoc.

J. Tachovský 22.5.2017 9:55

Ja jsem videl, jak vykopali jamu. Tusim, ze to byla latrina. a jen pomoci tyci, kterymi se pak mlatili po hlavach.

J. Tachovský 22.5.2017 9:54

Vira muze uzdravit treba hypochondra. Staci, kdyz uveri, ze je zdravy.

J. Tachovský 22.5.2017 9:53

No to jo, ale cinsky klasik lepe podle pulsu urci, kde je chyba a ktera kytka muze pomoct. Na druhou stranu v nemocnici na to maji EKG jeste o par levelu lepsi a muzou udelat bypass.

V. Kopta 22.5.2017 9:51

nikdy jsem neviděl že by západní medicína neuznávala bylinky, mnohokrát mě doktoři západní medicíny předepsali bylinky. A samozřejmě všichni uznávají roli psychiky a také jí při léčbě využívají...no ale chtěl bych teda vidět jak vás víra uzdarví při infekci tetanu....

L. Max 22.5.2017 9:46

Ano, akorat jsem v tech filmech nevidel, jak tito mnisi pracuji treba jako hornici, haviri u vysokych peci, kamionaci ......... :)

V. Kopta 22.5.2017 9:46

léky z kostí tygra nebo z rohu nosorožce jsou stejně neúčinné ve městě i v neprůchodné džungli...

V. Kopta 22.5.2017 9:44

však jsem to taky říkal, pokud je nějaká metoda lepší než placebo tak proč ne. Ovšem na cvičení by nikdo jiný než číňani nepřišel, že :-) zvláště ne západní medicína.... Aby nám tady číňani náhodou nezačali lovit nosorožce a tygry v zoo aby měli ty svoje tradiční léky...

J. Tachovský 22.5.2017 9:36

Nojo, ale nikdy nevite, jakou davku si v tech bylinkach naordinujete. V lecich to mate presne. Navic farmacie ma ty bylinky dost zmapovane a pokud v nich neco pouzitelneho je, tak to vyuziva. U bylinky nemate pribalovy letak, ktery rika s cim se to nesmi michat, jake jsou kontraindikace apod. To vsechno leky z lekarny maji.

Č. Berka 22.5.2017 9:35

K čínskému lékaři byste měli chodit zdraví, aby vás mohl léčit dříve, než onemocníte. ;-)

J. Tachovský 22.5.2017 9:34

Ono se to ma asi takhle. V pustine, bez jakehokoliv vybaveni pomuze lepe tradicni cinan. Jejich bezpristrojova diagnostika je docela dobra. Taky umi lepe vyuzit, co najde okolo sebe. No a v civilizaci je zase lepsi klasicka medicina podporena pristrojovym vybavenim a otestovanymi medikamenty. No a ted uz jen zalezi, jestli pani odbornice ordinuje nekde ne meste nebo v nepruchodne dzungli.

V. Pavlíčková 22.5.2017 9:30

Když se ale na problematiku podíváte jinak, tak ta vychvalovaná západní medicína v mnoha případech nedokáže zjistit důvody zdravotních problémů a dlouhodobě léky tlumí jen následky. Většina syntetických léků má řadu nežádoucích účinků. Bylinkami se lidstvo léči tisíce let. I když nepomohou na vše, tak minimálně jako podpůrná léčba proč ne. A ještě je tu jeden aspekt - lidská psyché. Máme řadu psychosomatických chorob, kde onen placebo efekt (tj. věř a víra tvá tě uzdraví) funguje skvěle.

F. Houžňák 22.5.2017 9:18

Zajímavé, byl u nás loni náš absolvent (PhD), Číňan, který teď působí v Číně v Dalianu, ve společnosti, která staví a provozuje v Číně nemocnice pro bohaté. Měl tu seminář a vykládal věci. Kupodivu tam používají výhradně ty špatné metody západní medicíny, přístrojovou techniku, operace, biochemii a tak dál, a na tradiční čínskou medicínu zvysoka kálejí. Jak to při dotazu zdvořile formuloval, "ta není pro naše pacienty tak zajímavá".

O. Prokop 22.5.2017 9:15

Tzv. tradiční čínská medicína - TCM je prý stará tisíce let. Ta západní se vyvíjí hlavně poslední století, je to medicína založena na důkazech. Jaké důkazy nám poskytuje TCM? Žádné, maximálně je to placebo, protože ( a jsou na to práce) pomáhá hlavně to, co si člověk platí. Co je zadarmo( resp. u nás za to přicmrndávají tzv. pojišťovny- přerozdělovny zdravotní daně), to má menší efekt. TCM se propagovala za Maa. kdy lékaři byli zdecimováni kulturní revolucí. Jsou to šarlatáni, na někoho ten placebo efekt působí a ten se zviditelní, ten, kdo vyhodil tisíce a bylo to k ničemu, ten je zticha- ten se nepochlubí svojí hloupostí. v A zajímavé je, že český stát- nemocnice v Hradci Králová dává těmto šarlatánům 80 tis. Kč a k tomu od čínského státu 80 tis. 160 tis Kč je plat šarlatána tzv. TCM

F. Houžňák 22.5.2017 9:12

Ano, a taky není pravda, že paní Bendová buší do vlastního bubnu a dělá si reklamu. To by mohlo napadnout jenom zabedněnce.

P. Bárta 22.5.2017 9:06

Západní medicína je úrovní poznání na molekulární úrovni a my se budeme vracet k poznání pasáčků krav objevivších skutečnost, že po spasení lánu meduňky je stádo spavé?

J. Tachovský 22.5.2017 9:01

Vu nekoukate na filmy o saolinskych mnisich. Jsou tak zdravi, silni a dlouhoveci. A to neznaji zadnou jinou medicinu nez tu cinskou tradicni.

J. Tachovský 22.5.2017 9:00

Ale zase tak prisny bych nebyl. Jeden z aspektu cinske mediciny - cviceni je urcite ucinnejsi nez placebo cviceni (koukani na fotbal v televizi)


Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...