Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Problém: Kamechy a kampus

Česko

Dopravní podnik dvě linky zruší, čtyři nové zřídí. Tento týden v Brně autobusy naposledy jezdí podle „starých“ pravidel. Změny se týkají hlavně dopravy k bohunickému kampusu a do nové čtvrti Kamechy.

BRNO Katastrofální scénáře počítající s dalšími výraznějšími omezeními dopravy v Brně se nekonají. Přesto se cestující musejí připravit na změny. Dopravní podnik musí šetřit. Od neděle zruší dvě autobusové linky, ale čtyři nové zavede.

„Museli jsme vyjít se současným počtem kilometrů. Hledali jsme například zbytečné souběhy linek, kde nejsou spoje využité,“ popisuje Jan Seitl, který se na změně podílel. Požadavek radnice byl jasný: zlepšit dopravu k bohunickému kampusu a nemocnici, ale také do nového sídliště Kamechy mezi čtvrtěmi Bystrc a Žebětín. „U kampusu jsme posílili trolejbusy, na linku 61 tam přeskupením vozového parku nasadíme výlučně kloubové autobusy,“ popsal.

Nová linka 54 od tramvajové konečné v Bystrci obslouží Kamechy. „Přesto řešením v obou případech je zavedení tramvají,“ dodal ředitel podniku Bedřich Prokeš. S prací na stavbě tratí se ale zatím ani nezačalo, vznikají studie.

Změna se dotkne i linek 44 a 84, které tvoří okruh kolem města. Dostanou desetiminutový interval, například mezi Královým Polem a Starou osadou je ve špičkách posílí prodloužená linka 53.

Změna dopravy se rušením a změnou tras linek dotkne zejména Lesné, Líšně, Židenic, Černovic, Medlánek a Řečkovic. Další linky mění od neděle nepatrně své odjezdy. Stejně se v návaznosti na změny jízdních řádů vlaků pozmění i jízdní řády jihomoravské integrované dopravy. Pro Brno bude zajímavé víkendové přímé spojení se známými lázněmi v rakouském Laa.

***

JAK SE ZMĚNÍ MĚSTSKÁ DOPRAVA V BRNĚ OD 12. PROSINCE

* Trolejbusy 25, 26 a 27: V pracovních dnech od 8.30 do 14.00 pojede linka 25 jen mezi Starým Lískovcem a Tomkovým náměstím, linka 26 vynechá cestu na Starou osadu. Nahradí je linka 27, která pojede v pracovních dnech od 5.00 do 18.30, tedy i mimo špičku. * Autobusy 45, 46, 55 a 66: Linka 45 mění trasu, pojede v pracovních dnech od 6 do 19 hodin z Lesné přes Štefánikovu čtvrť na Starou osadu a kolem Dělnického domu přes Malou Klajdovku a Horníkovu na zastávku Líšeň, Jírova. V druhé části nahradí linku 56, která se ruší. Linka 46 pojede z Lesné, Haškovy přes Blažkovu do Štefánikovy čtvrti, přes zastávku Zemědělská se vrátí na Blažkovu. Nová linka 55 pojede od židenického nádraží přes Starou osadu, přes Špačkovu, Bělohorskou a Novolíšeňskou na Jírovu, případně až do Mariánského údolí. Nová linka 66 pojede po trase Lesná, Haškova – Loosova – Halasovo náměstí – Lesnická – Štefánikova čtvrť – Lesná, nádraží – Halasovo nám. – Haškova. * Autobus 57: Linka 57 neskončí na Merhautově, pojede až na Tomkovo náměstí, vybrané spoje až k Vozovně Husovice.

* Autobus 53: Linka 53 pojede z Technologického parku obousměrně přes Technickou a Záhřebskou, novou konečnou bude mít na Slovanském náměstí. Závlek přes Kolejní zůstává zachován. Autobusy pojedou ve špičce až na Starou osadu. * Autobus 81: Linka pro postižené se vrací do původní trasy přes Nákupní centrum Královo Pole, Jungmannovu a Semilasso. * Autobusy 64, 74 a 49: Linka 64 už pojede jen v základní trase. Ve špičce pracovních dnů ji doplní nová linka 74 z Maloměřic, Červeného písku přes Starou osadu, Otakara Ševčíka do Starých Černovic. Na lince 49 část spojů vyjede přes Staré Černovice v nepracovních dnech. * Autobus 65: Linka 65 pojede z Medlánek nově přes smyčku Řečkovice a kolem řečkovického hřbitova k tamnímu nádraží. * Autobusy 52, 54 a 68: Linka 68 se ruší, k zastávce Myslivna pojedou vybrané spoje linky 52. Nová linka 54 posílí linku 52 v exponovaném úseku z Bystrce, Ečerovy do obytného komplexu Kamechy.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!