Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Problém s dotacemi ohrožuje obce

Česko

Starostové se bojí, že se kvůli vyšetřování podezřelých projektů z evropských dotací zadluží na desítky let

ČESKÉ BUDĚJOVICE Zdlouhavé policejní vyšetřování podezřelých projektů z evropských dotací na jihu a západě Čech působí vážné problémy některým obcím. Podle některých jihočeských starostů může vést k naprosté ztrátě důvěry v systém evropských dotací v celém Česku. Ministerstvo financí totiž doporučilo, aby do ukončení vyšetřování projektů z Regionálního operačního programu Jihozápad nedostal slíbenou dotaci žádný úspěšný žadatel. Bez ohledu na to, zda jeho projekt s vyšetřováním souvisí, či nikoliv.

Řada měst a obcí na jihozápadě Čech přitom už v dobré víře, že získala prostředky z evropských fondů, proinvestovala miliony korun, vzala si úvěr z banky či uzavřela smlouvy se stavebními firmami. Nyní hrozí, že o peníze v celkové hodnotě 3,8 miliardy přijdou nebo se zadluží na desítky let.

„Asi se těžko někdo bude domnívat, že oprava bývalého kostela ve Velešíně je v režii tunelářů. Přesto žijeme v nejistotě, zda slíbenou dotaci skutečně dostaneme,“ řekl LN starosta Velešína na Českokrumlovsku Josef Klíma. Projekt, kdy chtělo městečko přeměnit odsvěcený kostel na centrum s obřadní síní, byl podle něj hodnocen jako vůbec nejlepší z projektů v tzv. páté výzvě Regionálního operačního programu. Z celkových nákladů 28 milionů korun měl proto Velešín přes 25 milionů dostat z evropských fondů.

„Jenže začalo policejní vyšetřování a my najednou nemusíme dostat vůbec nic. Přitom už jsme zcela v souladu se schváleným harmonogramem začali stavět a uzavřeli smlouvy s dodavateli. Už nás to celé stálo přes 450 000 z městské kasy,“ uvedl Klíma. Systém dotací totiž funguje tak, že nejprve musí žadatel vložit do projektu vlastní či půjčené peníze a dotaci pak získá až zpětně.

Protože ministerstvo kvůli policejnímu vyšetřování doporučilo nepodepisovat zatím smlouvy s úspěšnými žadateli, musí řada obcí a měst v jižních a západních Čechách platit bankám drahé rezervační poplatky, aniž má jistotu, že slíbené peníze z evropských fondů dostane.

„Pokud se tahle nepochopitelná situace nějak nevyřeší, může to otřást důvěrou v systém evropských dotací jako celku. To, co se stalo nám, se může stát kdekoliv jinde v republice,“ tvrdí Klíma. Velešín se podle něj ničím neprovinil, a přitom má trpět za to, že někdo získal dotaci nezákonným způsobem. Stále totiž existuje možnost, že celá výzva bude zrušena a žadatelé se budou muset ucházet o evropské peníze znovu.

Celý problém přitom spočívá v tom, že policie podezírá vedení Úřadu regionální rady Jihozápad z nezákonného přerozdělování evropských peněz spřáteleným zájemcům. Jiřího Trnku, který úřad vede, poslal soudce už minulý týden do vazby kvůli obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, pletich ve veřejné soutěži a poškozování zájmů Evropských společenství. Podobným obviněním čelí i Trnkův podřízený Martin Půlpyte. Oba obvinění striktně odmítají, že by přerozdělování dotací nezákonně ovlivňovali. Trnka se domnívá, že za policejním vyšetřováním stojí neúspěšní zájemci o dotaci.

Ministerstvo financí každopádně doporučilo předsedkyni Regionální rady soudržnosti Jihozápad a hejtmance Plzeňského kraje Miladě Emmerové, aby zatím neuzavírala smlouvu s nikým, kdo uspěl se žádostí o peníze z páté výzvy ROP. Celkově se jedná o 177 projektů v celkové hodnotě 3,8 miliardy korun.

Regionální politici volají po tom, aby se našlo v této nejasné situaci nějaké řešení. „Výbor Regionální rady Jihozápad vyzval ministerstvo financí, aby nejpozději do konce března jasně vyčlenilo projekty, které policii připadají podezřelé, a pro zbytek bezproblémových projektů uvolnilo přístup k penězům,“ řekl LN jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Ministerstvo slibuje rozhodnutí v „nejbližších týdnech“ Ministerstvo ale s rozhodnutím, zda celou výzvu zruší a vypíše novou, případně zablokuje jen některé podezřelé projekty, zatím váhá. „Chápeme, že situace některých žadatelů může být obtížná a doufáme, že posun nastane v nejbližších týdnech,“ řekla LN mluvčí ministerstva Zuzana Chocholová.

Ministerstvo podle ní šetření zatím neukončilo, ale dosavadní zjištění naznačují, že nelze důvěryhodně prokázat transparentnost výběru projektů. Ve hře jsou údajně dvě varianty. „Závěrem šetření ministerstva může být požadavek k přehodnocení výběru projektů jako celku nebo vynětí problémových projektů z financování z rozpočtu EU,“ uvedla Chocholová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!