Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Problém uvnitř ČSSD. Část poslanců odmítá podpis pro Babiše

Česko

  12:43aktualizováno  13:32
PRAHA - V poslaneckém klubu sociální demokracie to vře. Podle informací serveru Lidovky.cz z několika nezávislých zdrojů odmítá zhruba desítka poslanců podepsat koaliční smlouvu spolu s rozdělením postů v nové vládě. Rozčarovalo je například to, že si požadavek vymínil šéf ANO Andrej Babiš.

Předseda ČSSD a designovaný premiér a Bohuslav Sobotka (vlevo) a poslanec Jeroným Tejc na mimořádné schůzi Sněmovny. foto: ČTK

„Já podepíšu programovou část koaliční smlouvy tak, jak ji odhlasoval ústřední výkonný výbor,“ řekl pro Lidovky.cz Jeroným Tejc, bývalý šéf poslanců ČSSD a nynější předseda ústavně právního výboru. Konkrétní rozdělení resortů mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL ale schvalovalo jen užší vedení strany. Jestli odsouhlasí i to, Tejc nedodal.

Šéf sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák potvrdil, že všechny podpisy svého klubu pod koaliční smlouvou zatím nemá. Podle něj se ale věc rychle vyřeší. „Předpokládám, že dneska budeme mít všechny podpisy. Dohodli jsme se, že se pod koaliční smlouvu připojí podpisem všichni poslanci, a tak se stane,“ prohlásil Sklenák. Informaci o pnutí uvnitř klubu ale nechtěl komentovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Nespokojení poslanci ČSSD se sice shodují, že při hlasování o důvěře vlády kabinet podpoří. Ale podepisovat například složení vlády se jim příčí. „Myslím, že to poškodí ČSSD v dalších volbách, zejména v těch komunálních,“ řekl serveru jeden z nich. „Pan premiér Sobotka navíc na klubu řekl, že podpis nechce on sám. Ale že ho požaduje Andrej Babiš. Proč bychom měli podepisovat něco panu Babišovi?“ dodal vlivný poslanec ČSSD.

„Vadí mi ta absolutní nekomunikace ze strany vedení. Není možné, abychom se o složení vlády dozvídali z tisku a pak se pod něj podepisovali jako stroje,“ přidal se další ze zákonodárců.

Podle informací serveru Lidovky.cz se nespokojení poslanci částečně kryjí s těmi, kdo patřili po volbách mezi odpůrce pokračování Bohuslava Sobotky v čele strany. Reportér serveru v kuloárech zaznamenal před polednem hlouček, ve kterém předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák čelil výhradám. Proti němu stál například Milan Urban, Michal Hašek, Vítězslav Jandák nebo Jiří Zimola.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat