Od jarní části sezony je na letenském stadionu mimo jiné přivítá moderní kamerový systém, posílená pořadatelská služba i samostatný vchod do sektoru skalních příznivců zvaných ultras a zároveň evidence těchto fandů. Podle Sparty tato opatření vycházejí především z nařízení v anglické lize, kde se v praxi ukázala jako mimořádně efektivní.
„Změna našeho přístupu je velmi radikální,“ uvedl šéf klubu Daniel Křetínský. „Problémovým fanouškům nepovolíme vstup na stadion a v případě nepřípustného chování bude pořadatelská služba mít oprávnění fanouška vyvést.“
V posledních letech zavedla Sparta komunikaci s fanoušky a zlepšené podmínky na letenském stadionu se projevily i ve zvýšené divácké návštěvnosti. Za poslední dva roky se průměrná kulisa zdvojnásobila na více než jedenácti tisíc diváků.
Od začátku letošní sezony však část diváků patřící k tvrdému jádru sparťanských fanoušků svou agresivitou překročila únosnou mez. „Zavádíme opatření, která nejsou bojem proti ultras, nýbrž bojem proti problémovým jedincům v kotli i mimo něj,“ řekl Křetínský. „Týká se to zhruba dvaceti osob. Hlavě proti těm se chceme zaměřit.“
Pokračování na straně 22
Problémové fandy Sparta...
Dokončení ze strany 24
Největšími problémy na stadionu Sparty jsou podle Křetínského projevy antisemitismu a používání zakázané pyrotechniky. „Sobotní vniknutí na stadion je samozřejmě nepříjemné, ale nechci ho přeceňovat,“ řekl Křetínský. „V současné době je primárním problémem chování některých fanoušků při zápasech. Ten sobotní incident nepovažuji za fatální. Upřímně řečeno, klidně bych vyměnil takový incident jednou za kvartál za obecný klid na stadionu.“
Další opatření k zamezení excesů na stadionu zakáže vstup do sektoru ultras osobám mladších patnácti let. „Problémy s pyrotechnikou způsobuje právě tato skupina lidí. Jde o děti ve věku dvanáct, třináct let,“ uvedl klubový šéf. Sám si je vědom, že v těchto případech nemá, na rozdíl od zahraniční praxe, oporu v zavedené legislativě. „Uvědomuji si, že výklad zákonů je jiný. Bude to ale naše jednostranné opatření a my budeme, bez účasti policie, rozhodovat o tom, koho na stadion nepustíme. Žalobám problémových diváků, kteří se budou domáhat vstupu, budeme rádi čelit.“
Oprávněnost tohoto hlediska potvrdil pro LN i právník Václav Vlk. „Provoz fotbalového stadionu je soukromá věc. Zodpovědná osoba si s ním může dělat, co chce.“ Jaká bude reakce fanoušků na tyto změny, zůstává otázkou. Klub už údajně s ultras plánovaná opatření probral a podle Křetínského je vesměs chápou. „Ještě musíme prodiskutovat různé detaily, ale rozumí, že na tyto věci nastal čas.“ Za porušení pravidel neděkovat Nová pravidla podpoří i sami hráči Sparty. Za vniknutí na stadion, už po nedělním utkání v Mostě, demonstrovali svůj nový závazek, že problémovým fandům nebudou po zápase děkovat. „Neměli by ani projevovat různé výhrůžky a rasové urážky, takové fandění nechceme,“ řekl kapitán Zdeněk Pospěch.
***
Opatření Sparty k zamezení excesů na stadionu * Fanoušci, kteří se dopustí nepřípustného jednání, budou identifikováni a v budoucnosti jim nebude povolen přístup na stadion. *Na pachatele podezřelého ze spáchání trestného činu (zejména nedovoleného ozbrojování a rasové trestné činy) bude vždy podáno trestné oznámení. *V případě nepřípustného chování bude pořadatelská služba oprávněna po předchozím upozornění neukázněného fanouška vyvést. *Do sektoru ultras bude zakázán vstup osobám mladším patnácti let.