Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Problémy po antikoncepci

Česko

U některých žen se hormonální antikoncepce neprojeví negativními účinky. Ty se ale mohou někdy objevit po jejím vysazení.

Vokamžiku, kdy se žena rozhodne, že vysadí hormonální antikoncepci, většinou neví, co má čekat. Často se ale menstruace dostaví tak, jak má. Některé ženy - hlavně ty, které užívaly pilulky s antiandrogeny - si však stěžují na mastící se vlasy a pleť. A u některých dojde i k hormonálním poruchám. Může se to stát nejen ženám, které pilulky polykaly několik let, ale i těm, které je užívaly jen několik měsíců.

Tři ženy se nám svěřily, jaké problémy po vysazení pociťují. Zeptali jsme se doktora Martina Mikulíka z GynCare Praha na Malé Straně, co může být příčinou problémů, zda je nutné, aby ženy navštívily lékaře, nebo zda se problémy mohou časem urovnat samy, jaká vyšetření by měly podstoupit a jaká léčba by mohla pacientky čekat. Vzhledem k tomu, že se často diskutuje o tom, zda má žena po vysazení pilulek vyšší či nižší šanci otěhotnění, zeptali jsme se doktora Mikulíka i na to.

PŘÍPAD 1: Alena, trpí bolestmi břicha Alena, 26 let, hormonální antikoncepci užívala čtyři roky. Poté se ji rozhodla vysadit. Od té doby (tři cykly) má menstruaci stále pravidelnou. Interval 28 dní je stejný jako v době užívání pilulek, menstruace trvá o den déle než při užívání hormonální antikoncepce, což je 5 dní. Před užíváním pilulek měla menstruaci nepravidelnou, asi 33 dní, bolestivou a trvala 7 dní. Od vysazení antikoncepce pociťuje uprostřed cyklu bolesti v podbřišku, více na levé straně. Při těchto problémech má pocit, že jí podbřišek otéká a někdy bývá citlivý i na dotek. Přibližně po týdnu problémy samy ustoupí. Lékaře zatím nevyhledala. Co na to říká odborník: To, že se menstruace dostavila již následující cyklus a je pravidelná, bych hodnotil velmi kladně. Aplikací hormonální antikoncepce se u této pacientky prokazatelně minimalizovaly obtíže spojené s menstruací. Cyklus je pravidelný a nereferuje ani o větší intenzitě bolestí.

Bolesti uprostřed cyklu souvisejí s největší pravděpodobností s ovulací. Tento stav je označován jako „premenstruační syndrom“ (PMS) a je vyvolán prasknutím folikulu a uvolněním vajíčka, které se dostává do vejcovodu. U některých pacientek je vnímán velmi bolestivě.

Určitě je ale třeba navštívit lékaře, jehož povinností je vyloučit jinou příčinu, která by tyto bolesti mohla vyvolat, jako například zánět a podobně.

Možnost otěhotnění bych viděl vyšší než před užíváním antikoncepce. PŘÍPAD 2: Marta, nedostala menstruaci Marta, 28 let, užívala hormonální antikoncepci deset let. Po jejím vysazení už čtyři měsíce nedostala menstruaci. Měří 168 cm a váží 59 kg, žádné diety nedrží. Před užíváním pilulek měla menstruaci téměř pravidelnou - interval asi 30 až 31 dní, trvala 6 dní. Lékaře zatím nevyhledala.

Co na to říká odborník: Tento stav je lékaři označován jako „Post pill amenorhoe“, tzn. absence krvácení po vysazení hormonální antikoncepce. Není ohroženo zdraví pacientky, pouze delší dobu trvá, než centrální nervový systém opět převezme řídicí úlohu v pravidelnosti menstruačního krvácení.

Návštěva lékaře je opět namístě. Prostřednictvím ultrazvukového a biochemického vyšetření je schopen vyloučit například těhotenství nebo cystu na vaječníku - ty jsou schopny absenci krvácení také způsobit. V případě, že se jedná o tento syndrom, lékař obvykle provede hormonální analýzu a podle výsledků se pokusí menstruaci aplikací injekce opět vyvolat.

Možnost otěhotnění bude samozřejmě vyšší teprve tehdy, až bude dosaženo normální periodicity menstruačního krvácení.

PŘÍPAD 3: Kamila, menstruace trvá 12 dní Kamila, 27 let, užívala šest let hormonální antikoncepci. Po jejím vysazení dostává menstruaci již po 17 dnech a trvá 12 dnů. Po devíti měsících od vysazení, kdy problémy stále přetrvávaly, navštívila lékařku, která jí předepsala hormonální přípravek Provera, který pacientka užívala tři měsíce. Po dobu užívání tohoto přípravku problémy ustoupily, ale po jeho vysazení se opět dostavily ve stejně podobě a nyní trvají už další čtyři měsíce. Kamila od té doby lékařku nenavštívila.

Co na to říká odborník: U této ženy je situace poněkud složitější. Na podkladě informací o jejím zdravotním stavu a následné léčbě, která byla zcela v pořádku, je další návštěva namístě. Podle všeho se jedná o hormonální poruchu, kterou je třeba diagnostikovat a následně léčit. Kompletní gynekologické vyšetření a hormonální analýza je samozřejmostí. Na podkladě výsledků bych doporučil vyšetření endokrinologem. Časté jsou související problémy například se štítnou žlázou a podobně. Tyto stavy může způsobit i adenom hypofýzy, proto doplňujeme RTG vyšetřením hlavy.

Možnost otěhotnění? Závisí na vyvolávající příčině a následné léčbě.

www.gyncare.cz Sněmovní 11/172, Praha 1

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč