Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Probrala se a volala maminku

Česko

Dívka, kterou matka otrávila fridexem, je mimo ohrožení života * Odborníci: Případů týraných dětí přibývá

PRAHA/NEJDEK Šestiletá holčička se po několika dnech probrala z kómatu a po doktorech chtěla, aby jí zavolali maminku. Maminku, která ji před dvěma týdny otrávila fridexem.

Podle informací LN je nyní dívka z Nejdku na Karlovarsku již mimo ohrožení života. Leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, kam ji v kritickém stavu transportoval po otrávení vrtulník. Matka ji navštívit nemůže, sedí ve vazební cele a policie ji vyšetřuje kvůli pokusu o vraždu, Otřesná událost hýbe nejdeckým sídlištěm ještě dva týdny poté, co k tragédii došlo. „Máme jen kusé zprávy. Prý se ale probudila a už si hraje,“ říká Olga Valentová.

„Manželka slyšela od rodiny děvčátka, že už je na tom lépe. V nemocnici s ní je tatínek,“ přidává se do diskuse Jiří Bydžovský, který bydlí přímo v domě, kde se nešťastný příběh odehrál.

Prokázat rodičům týrání dětí je složité Šestileté děvče naopak drastický zážitek podle všeho z paměti vytěsnilo. Matka se k němu ovšem nedostane. „To je nemožné, žena je ve vazbě a není důvod ji pouštět k návštěvě dcery,“ vzkázalo plzeňské krajské státní zastupitelství, které případ dozoruje.

Případů rodičovské agresivity podle odborníků v poslední době výrazně přibývá. Jejich trestání však často ztroskotává na složitém prokazování viny.

„Dětský psycholog často zakáže druhý výslech týraného dítěte. Pokud se výborně nezdaří hned ten první, jsme v důkazní nouzi,“ říká šéf Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra.

Příčetná, či šílená? Určí znalec Konkrétně i v nejdeckém případě hrozí, že sedmadvacetiletá Veronika za svůj čin nakonec nebude potrestána. Její obhájce jí doporučil, aby odmítla vypovídat.

A je otázka, zda šestiletá dcera bude schopna žalovat na vlastní matku. „Je také důležité, aby zafungovala sociální ochrana dítěte. Nechci tím bagatelizovat potrestání viníka, ale právo a spravedlnost mají plnit dvojí roli. A je otázkou, zda ta druhá není nakonec důležitější než usvědčení pachatele,“ uvažuje Vávra.

V kauze se nyní bude hrát především o to, zda žena byla v době svého činu příčetná. Pokud verdikt soudního znalce uzná, že ano, hrozí jí za pokus o vraždu dvacet let vězení, či dokonce výjimečný trest.

V opačném případě by se matka vězení vyhnula, musela by se ale jít léčit.

Pokračování na straně 2

Probrala se a volala maminku

Dokončení ze strany 1

Obhajoba upozorňuje, že v daném případě nic nenasvědčovalo tomu, že by se žena měla zachovat jako krkavčí matka. Pracovala dokonce v místním pečovatelském domě, kde se starala o seniory. „Působila na mě jako normální ženská,“ podivuje se Valentová, která bydlí v sousedství.

Odborníci se shodují, že rodičovské agrese v poslední době přibývá. „Nejčastěji jde o případy, kdy malé děti pláčí tak, až rodiče ztratí nervy,“ říká ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová s tím, že ročně kvůli tomu v Česku zemře na dvě desítky dětí. „Dítě bývá často hromosvodem agrese třeba k partnerovi,“ přidává psycholog Jeroným Klimeš.

Soudce Vávra pak dodává, že z pohledu justice jsou ještě problematičtější příběhy psychického týrání. „Tam už vina kolikrát opravdu ani nejde prokázat,“ krčí rameny Vávra.

***

TÝRANÉ DĚTI: VÍME JEN O 1 %PŘÍPADŮ?

Podle neoficiálních čísel je v Česku až 40 tisíc týraných dětí. Oficiálně jich je ale mnohem méně. Třeba loni evidovaly úřady 405 případů týrání dětí, kterého se dopustili rodiče. Jde však jen o špičku ledovce, na většinu případů se vůbec nepřijde.

Autor: