24. května 2016 14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč audit státního dluhu tak trval? Prověřovali jsme různá stanoviska, říká Babiš

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA K auditu státního dluhu, který odhalil možné škody v řádech miliard korun, existovala různá stanoviska. Bylo nutné se v nich zorientovat, a proto také trvalo delší dobu, než výsledky auditu ministerstvo financí zveřejnilo, řekl novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli některým transakcím z let 2004, 2005 a 2009, které odhalil audit řízení státního dluhu. Mohla při nich vzniknout škoda v řádu miliard korun. Hospodářské noviny přitom uvedly, že Babiš měl výsledky auditu přes rok k dispozici a s podáním trestního oznámení otálel. Navíc výsledky auditu podle listu míří i na velké banky, které poskytují úvěry Agrofertu, který Babiš vlastní.

Podání trestního oznámení

„Ano. Trvalo to dlouho. Na základě tohoto auditu jsem měl různá stanoviska a víceméně to byla válka úředníků. A ministr se musí zorientovat. Ale podstatné je, že jsem audit nařídil a že proběhl. A nebylo mi doporučeno trestní oznámení, a já ho přesto podal,“ uvedl Babiš. Zásadně tak odmítl pochybení. „Je nepřijatelné a skandální, že někdo zpochybňuje moji roli,“ dodal.

Babiš dále uvedl, že od jeho nástupu do funkce podobné operace zakázal. „A stát ušetřil osm miliard na úrocích a půjčil si 120 miliard za negativní úrok,“ řekl.

V letech 2004 a 2005 byl ministrem financí nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), v roce 2009 ministerstvo vedl Miroslav Kalousek (TOP 09) a po něm Eduard Janota.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!