10. června 2013 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč Botič ničil? Z prvního stupně na třetí vystoupal za 1,5 hodiny

Odklízení práce začaly v pražských Záběhlicích, kde se při povodni rozilil Botič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odklízení práce začaly v pražských Záběhlicích, kde se při povodni rozilil Botič. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Za rozlití Botiče a vytopení území v několika městských částech může rychlý přítok do hostivařské přehrady a vydatné deště. Vyplývá to z materiálu, který vypracovaly pro magistrát Lesy hl.m. Prahy, které jsou správci Botiče i přehrady.

Právě upouštění vody z hostivařské přehrady se stalo svárem sporu mezi vedením města a radnicemi, jejichž územím Botič protéká. Radnice Prahy 2, 10 i 15 si stěžovaly, že je o situaci nikdo neinformoval.

ČTĚTE TAKÉ

Podle materiálu vystoupal dopoledne v neděli 2. června stupeň povodňové aktivity z prvního na třetí, tedy nejvyšší stupeň, během zhruba hodiny a čtvrt. Zatímco v 8:13 byl vyhlášen první stupeň a z přehrady bylo odpouštěno 14,81 metru krychlových vody za vteřinu, druhý stupeň Lesy hl.m. Prahy vyhlásily v 8:43 a třetí v 9:35, kdy do přehrady přitékalo 49 metrů krychlových vody za vteřinu a odtékalo z ní 56,7 metrů krychlových za vteřinu. V 11:30 už musel být odtok zvýšen na 72 metrů krychlových za vteřinu, přítok byl 48 metrů krychlových.

"V nočních hodinách byl Středočeský kraj a Praha zasažena nadprůměrnými srážkovými úhrny v místech až 115,4 mm/24 hodin," píše se v dokumentu. Přehradu v Hostivaři naplnil kromě deště a Botiče, který do ní přitéká, také Pitkovický potok. Ten kulminoval v 11:40, Botič o hodinu později.

Přehrada Hostivař

Hostivařská přehrada byla postavena v roce 1963. Její hráz je 13 metrů vysoká a její plocha je 349 tisíc metrů čtverečních.

Lesy hl.m. Prahy se kritice městských částí brání a v dokumentu uvádí, že při vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity byla "informace v souladu s MPŘ (Manipulační a provozní řád) nahlášena dispečinku krizového řízení.

Dále telefonický pokus informovat městské části Praha 15, Praha 10 a Praha 2," píšou lesy. Rovněž magistrát pochybení odmítl, radnicím prý volal a postupoval přesně podle protipovodňového plánu. Na sporu nic nezměnila ani čtvrteční schůzka starostů s vedením města.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!