Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Asad chemické zbraně používá v psychologickém boji. Rusové zabili už tisíce civilistů, říká český armádní expert

Česko

  20:50aktualizováno  22:05
PRAHA - Sobotní úder USA, Velké Británie a Francie rozdělil společnost i politiky. Někteří skeptici namítají, že není prokázáno, že se chemický útok v Dúmá opravdu stal a kdo ho způsobil. „Komise OSN i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) opakovaně v desítkách případů v minulosti prokázaly, že ze strany Asada došlo k použití chemických zbraní,“ říká bezpečnostní analytik a podplukovník z Generálního štábu české armády Otakar Foltýn.

Fotky po útoku v syrském městě Dúmá, kde podle Pentagonu zaútočil Asad chemickými zbraněmi. foto: Bílé přilby

„Útok koalice je morálně obhajitelný, nyní se můžeme podívat, jak je obhajitelný právně. Pokud je však ten, kdo útočí, nebo kdo takové zločiny kryje, stálým členem Rady bezpečnosti OSN, tak jak ho jinak ho donutit, aby přestal podporoval Asadův režim a Asada donutit, aby přestal používat chemické zbraně?“ nadnesl Foltýn řečnickou otázku v úterním Interview ČT24.

Otakar Foltýn v diskuzním pořadu Interview ČT24.

„Můžete se zkusit vyhnout se eskalaci, ale Asad pak bude chemické zbraně používat pořád, aktuálně je prokázáno 34 případů, v reálu jich je ještě víc,“ dodal Foltýn. 34 případů od roku 2013 dodnes prokázala komise pro Sýrii při OSN. Při většině z nich byl použit chlor či Sarin - tedy stejné dvě látky, o kterých nyní Američané říkají, že byly nasazeny předminulý týden v Dúmá.

PřI útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo v roce 2017 i mnoho dětí.

Řada politiků i běžných lidí zpochybňuje oprávněnost úderu koalice z důvodu, že podle nich není útok ve válečné zóně v Dúmá, - od té doby už Asadem dobyté - řádně vyšetřen. Politici namítají, že neviděli důkazy o tom, že se útok opravdu stal a že nejde o provokaci „islamistů“, jak tvrdí například Tomio Okamura z SPD. 

„V mezinárodních vztazích můžete jen těžko předpokládat, že budou ihned přinášeny důkazy jako v trestním řízení. Použití chemických zbraní je válečný zločin. Nicméně důkazy, které o tom máte, nejsou jen to, že to někdo natočí na místě. Pochopitelně máte zpravodajské služby a příslušníky tajných služeb na místě v té zemi. Také informace od spojenců a část těch zpráv je samozřejmě utajovaná. Pakliže zveřejníte důkazy, které máte, tak se může stát, že odsoudíte k smrti lidi, kteří vám důkazy na zemi sehnali.  Pořád pracujete s nějakou měrou pravděpodobnosti a nejistoty. To všechno vám dohromady tvoří obraz,“ vysvětlil bezpečnostní analytik.

Řada lidí na sociálních sítí zřejmě neví, nebo si neuvědomuje, že i před Dúmá docházelo k útokům chemickými zbraněmi. „Komise OSN  i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) opakovaně v desítkách případů prokázaly, že ze strany Asada došlo k použití chemických zbraní. V roce 2013 měla Sýrie obrovský arzenál chemických zbraní. Pokud nepočítám velmoci, měla jedny z největších zásob na světě. Bylo by velmi těžké je zničit při vojenské operaci. Pak došlo k dohodě o zničení a Rusko garantovalo, že budou všechny zničeny. Evidentně nebyly.“ 

Od soboty je v Damašku tým inspektorů OPCW, na předměstí Dúmá byl vpuštěn ale až v úterý odpoledne, 11. den po útoku (tvrdila to odpoledne syrská státní TV, americké ministerstvo zahraničí večer řeklo, že inspektoři stále nebyli vpuštěni). Theresa Mayová v pondělí řekla, že Moskva podpořila Damašek ve snaze zahladit stopy po použití chemických zbraní. „Rusko zdůvodnilo údajnými bezpečnostními důvody, proč nebyli příslušníci OPCW na místo útoku vpuštěni okamžitě. Mohlo jít o zdržovací taktiku pro zničení důkazů, žádný jiný důvod mě nenapadá. Inspektoři se tam mohli dostat daleko dřív,“ tvrdil Foltýn.

Inspektoři OPCW však mají pouze mandát vyšetřit, zda došlo k použití chemických zbraní. Pátrat po tom, kdo je použil, v jejich pravomoci však není.

Syrská státní televize v pondělí odvysílala rozhovory s desítkami lékařů a záchranářů v Dúmě, kteří tvrdí, že žádné stopy po chemickém útoku nenašli. „Důvěryhodnost těch výpovědí je pro mě nulová. Představte si, že jste v Sýrii, kde Asadův režim zavraždil ještě mnohem více lidí než totálně zvrhlý Islámský stát. Vystupte v téhle situaci v televizi a řekněte neco jiného, než co si přeje Asadův režim. Byla by to sebevražda. Těm lékařům se nedivím, že řekli to, co řekli. Ale to není žádný důkaz,“ pravil armádní expert.

Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podle Pentagonu úspěšně...

Jeden z argumentů skeptiků je také otázka, proč by Asad použil chemické zbraně v téměř dobyté baště rebelů Dúmá. I na to má Foltýn odpověd. „Asad používá chemické zbraně jako nástroj psychologického boje. Počet lidí zabitých chemickými zbraněmi je mnohem menší, než počet zabitých konvenčními zbraněmi. Je to o psychologickém faktoru. Válka v Sýrii už stála půl milionu životů, jen Asadův režim zabil více než sto tisíc lidí - mluvím o civilistech, ne bojovnících.“ 

Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo...
Francouzský letoun.

Rusko tvrdí, že se žádný chemický útok v Dúmá nestal a celé to bylo jen divadlo britských tajných služeb podle scénáře amerických tajných služeb. A že úder nebyl namířen jen proti zařízením na vývoj, výrobu a skladování chemických zbraní, ale také na jiné cíle. Rusko přitom už přes dva roky běžně  bombarduje podle koalice i jiné cíle než Islámský stát a pomáhá tak ve válce Asadovi.  „Dolní odhad vedlejších škod při ruských náletech v Sýrii je šest tisíc zabitých civilistů. Může to být až osm tisíc. Při úderu spojenců nyní nezahynul nikdo, u Rusů mluvíme o tisící mrtvých, u Asada o desetitisících.“

Viditelný důkaz o útoku v Dúmá jako první díky videu přinesla záchranářská organizace Bílé přilby, která je podle deníku Guardian neustálým terčem syrské a ruské dezinormační propagandy. „Bílé přilby na místě dokumentují nevybíravé použití chemických i konvenčních zbraní. Asadovi to nabourává jeho mediální politiku. Ale na druhou stranu bych nebral informace Bílých přileb jako jediný zdroj, musí mít jejich informace potvrzeny z více zdrojů,“ dodal Foltýn v České televizi.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat