Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč chtějí Kottovým sebrat i dům? Podle odposlechů vybrali až 130 milionů

Petr Kott byl dnes propuštěn z vazby. Doma v Rudné u Prahy se setkal se svou partnerkou Kateřinou Pancovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kott byl dnes propuštěn z vazby. Doma v Rudné u Prahy se setkal se svou partnerkou Kateřinou Pancovou. |

Manželé Kottovi, nepravomocně odsouzení korupčníci, unikli majetkovému trestu smrti. I když státní zástupce žádal, aby jim propadnul veškerý majetek, soud jim zabavil „pouze“ čtyřicet milionů korun. Podle žalobce tak pouze odčerpali nelegální majetek, citelný finanční trest v rozsudku schází.

Státní zástupce Petr Jirát navrhoval soudu, aby hlavní spolupracovníci Davida Ratha, manželé Kottovi, přišli o vše: nejen o miliony nalezené ve sklepě, ale i o dům v Rudné a další nemovitosti. Neuspěl. „Už z doby nabytí toho majetku je zřejmé, že nesouvisí s tímto trestným činem,“ vysvětloval v úterý soudce Robert Pacovský, proč nevyhověl návrhu žalobce.

Jirát ovšem trvá na svém: nejcitelněji by je postihl právě majetkový trest.  „Mělo jít o trest, ne o odčerpání nelegálního majetku,“ prohlásil pro Lidovky.cz Jirát. Třicet milionů korun plus peníze zabavené na bankovních účtech totiž odpovídají výši úplatků, které podle nepravomocného rozsudku vybrali. Celkem měli inkasovat 38 milionů. Jde ovšem pouze o všimné za vyšetřované skutky. Policisté sledovali Kottovy a spol. jen od prosince 2011 do května 2012, tedy půl roku. Z odposlechů bylo přitom patrné, že systém (dle úterního rozsudku „sofistikovaný, korupční systém“) fungoval mnohem déle. Středočeské zdravotnictví ovládla totiž Kateřina Pancová, dnes Kottová, s Davidem Rathem už v roce 2008.

Původní meta: Padesát milionů

Není to jediný argument. Například ve čtvrtek 16. února 2012 se Pancová podle prostorových odposlechů pochlubila Kottovi: „Když jsem začla ty peníze vydělávat, tak jsem z toho byla opravdu nadšená. A říkala jsem si: ‚Chci vydělat padesát milionů.‘ To byla moje meta. A vem si, dneska mám takových pětašedesát.“

Mluvila ovšem v jednotném čísle. Jak stojí v obžalobě, Rath – Kott – Pancová se zpravidla dělili na tři díly. Znamenalo by to, že jen Kottovi si podle jejich vlastních slov bokem přišli na 130 milionů korun. Policii se tedy podařilo zajistit jen třetinu. „Ano, jsem přesvědčen, že jsme nenašli zdaleka všechno,“ poznamenal ve čtvrtek Jirát, jenž plánuje právě kvůli nezkonfiskovanému majetku podat odvolání.

Přestože kriminalisté obeslali všechny banky v Česku, nikde další peníze nedohledali. Už dříve vyšetřovací tým v oficiálních dokumentech naznačoval, že Kottovi mohli část peněz ukrýt v zahraničí. Argumentovali mimo jiné i dalšími odposlechnutými hovory, v nichž se pár radil s Rathem, kam nejlépe uklidit miliony z cinknutých zakázek. 

Počítáme na jedné ruce

Není to zdaleka první případ, kdy státní zástupci neuspěli s majetkovým trestem smrti. České soudy totiž trestají zločince propadnutím veškerého majetku jen výjimečně. „Přesná statistika bohužel není k dispozici, ovšem podle našich poznatků je trest propadnutí majetku využíván poměrně zřídka,“ potvrzuje mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Známé případy, u nichž žalobci uspěli s totální konfiskací, je možné spočítat na prstech jedné ruky. V roce 2010 si například kromě devítiletého trestu vysloužili propadnutí veškerého majetku i členové takzvané justiční mafie. Jmenovitě: soudce Jiří Berka, šéf gangu Vladislav Větrovec a konkurzní správce Daniel Thonat. Amnestie Václava Klause však rozsudky anulovala a státní zastupitelství se domohlo revize pouze v případě exsoudce Berky.

Úspěšní nebyli žalobci ani v kauze uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. I jemu se snažili společně s trestem odnětí svobody zabavit veškerý majetek, i v jeho případě byly soudy proti. Jeden z mála platných verdiktů s nejšířeji pojatou konfiskací tak platí v kauze Budišov. O vše přišel architekt Marek Řičář, který vymyslel a pomohl uskutečnit plán na vylákání dotace 15,5 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj.

Další případy nelze dohledat, podle všeho muselo jít o kauzy, které unikly pozornosti novinářů i veřejnosti. Justiční statistiky ukazují, že v roce 2008 byl trest propadnutí majetku uložen v 19 případech, v roce 2012 v deseti a předloni pouze dvakrát. „Statistiky ovšem již nerozlišují případy, kdy soud rozhodl o zabavení veškerého majetku či všech věcí patřících odsouzeným,“ upozornil Jiří Hovorka z ministerstva spravedlnosti.

Jak dopadne Rath?

Další zkouška českého soudnictví na poli majetkových trestů se může odehrát už za několik týdnů. Na řadu po Kottových má přijít David Rath. U něj policisté našli sedm milionů v legendární krabici od vína a dalších deset milionů v jeho domě (on ovšem tvrdí, že tyto peníze patřily jeho otci).

Bude proto zajímavé sledovat, zda soud i v případě Ratha – uzná-li jej vinným - pouze odčerpá nelegální majetek. Anebo zda jej i majetkově potrestá.

Policejní vozy a stříbrný superb, který údajně patří Rathovi, stáli v úterý před domem v Rudné u Prahy, kde bydlí Pancová s Kottem. Uvnitř probíhala domovní prohlídka.

Dům Kottových. I se superbem, kterým přijel osudný večer David Rath.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!