Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč herečku odsoudili za kopanec do zadku? Snažila se o ‚důrazný útok‘

Divadlo Jiřího Myrona a představení Postřižiny. Na snímku Lada Bělašková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadlo Jiřího Myrona a představení Postřižiny. Na snímku Lada Bělašková. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA/OSTRAVA Kopnutí policisty do zadku stálo herečku Ladu Bělaškovou 12 tisíc a 120 hodin prospěšných pracích. Na první pohled úsměvná příhoda však podle soudce rozhodně nejevila znaky grotesky. Pokus o krádež státní vlajky z budovy ostravského studia České televize během letošní silvestrovské noci provázela mimo jiné řada nadávek a výhrůžek na adresu zasahujících policistů.

Na začátku si zopakujme známý příběh: Parta herců během oslav nového roku dorazila před budovu ostravské České televize. Jana Hájka napadlo, že se pokusí sundat státní vlajku, která vlála u budovy - chtěl tím prý vyjádřit své antipatie k prezidentovi Miloši Zemanovi. To se ovšem nelíbilo vrátnému, který na herce zavolal policisty.

Jak vyplývá z rozsudku, který má server Lidovky.cz k dispozici, zažili policisté perné chvíle. Hájek, hlavní iniciátor pokusu sundat vlajku, totiž nechtěl s policisty spolupracovat. Herečka Bělašková později u soudu popsala, že se stala obětí policejní agrese.

Z důkazů, které nashromáždilo státní zastupitelství, však vyplývá, že se oslava nového roku poněkud zvrhla. Soudu v rozhodování pomohla nahrávka ze zásahu, kterou přinesl jeden ze svědků incidentu. „Hájek policistům tyká, je zjevně opilý a opakovaně se dožaduje vydání státní vlajky. Policistům předvádí, jak se chtěl vlajky zmocnit. Zasahujícímu policistovi sděluje; ‚bouchnu tě a ty zemřeš‘,“ popisuje spis záznam videa.

Zatýkání nakonec vyvrcholilo ve chvíli, kdy se Hájek přiblížil k policistům. „Dostal se k zasahujícím policistům na zcela minimální vzdálenost a je zřejmé, že je chtějí napadnout údery rukou,“ líčí dokumenty. V té chvíli došlo k zásahu policistů a Hájek byl zpacifikován.

Když se herce snažili dostat do auta, Hájek se bránil. Jeden z policistů do něj třikrát až čtyřikrát kopl kolenem. Podle herce rány směřovaly do rozkroku. Na nahrávce však Hájek nevykřikl bolestí, jak popisují svědci - na záznamu je také vidět jen jeden kop.

Urážky a kopanec do zadku

Během policejního zákroku se připojila Bělašková, která zasahující policisty sprostě urážela. „... kdy o naprosté ignoranci základními pravidly slušného chování a občanského soužití, svědčí více než pěti minutový příval nadávek a vulgarit, kterými obžalovaná zasahující policisty zasypávala,“ stojí v soudcově odůvodnění.

Umělci u soudu

  • Skupina Ztohoven sundala standartu vlající nad Pražským hradem a vyměnila ji za obří červené trenýrky. Soud však odmítl návrh státního zastupitelství na potrestání třech členů umělecké skupiny. Chyběly prý důkazy (více ZDE).
  • Herec Činoherníhostudia Jiří Maryško dal facku radnímu Janu Eichlerovi. Komunální politik totiž vystupoval proti divadlu, což vyústilo v jeho krátkodobé zrušení. Za pohlavek zaplatil herec 500 korun. (více ZDE)
Červené trenýrky vlající namísto prezidentské standarty.

Červené trenýrky vlající namísto prezidentské standarty.

Nadávky nakonec podle soudu doprovodila i kopancem.„Ucítil silný kop do pravé hýždě, odhadem plochou podrážkou boty,“ rekapituluje soudce Lukáš Delong. Policista sice zraněný nebyl, „pravá krajina hýžďová“ ho ale prý bolela přibližně dvě hodiny.

Bělašková se brání, že se ke kopu odhodlala, protože chtěla bránit svého kolegu. Ten totiž trpí epilepsií a Bělašková měla strach, aby mu policisté při zatýkání něco neudělali. „Nechte ho, je nemocný,“ křičela.

Soudce v odůvodnění upozorňuje na to, že Bělašková nebyla tolik opilá a uvědomovala si své jednání - nadýchala jen 0,21 promile alkoholu. „Ani pod tíhou opatřených důkazů nemá kritický náhled nad svým jednáním a chybu hledá u zasahujících policistů a ne u sebe, kde by měla rozhodně začít,“ tvrdí soudce v rozsudku.

Herečka po skončení procesu přiznala, že takovou dohru nečekala. „Lituji, že jsem se ocitla v takové situaci. Nikdy by mě nenapadlo, že se to dostane až k soudu. Přijde mi to celé absurdní. Je to škoda peněz, času a papíru,“ uvedla v říjnu pro ČTK.

Divadlo Jiřího Myrona a představení Postřižiny. Na snímku Lada Bělašková se...

Divadlo Jiřího Myrona a představení Postřižiny. Na snímku Lada Bělašková se svým hereckým kolegou.

Soud má však jasno. „V danou chvíli obžalovaná učinila z fyzického hlediska všechno pro to, aby učinila útok co nejdůraznějším, u sebe neměla žádnou zbraň, kterou by mohla použít,“ upozornil Delong.

Bělašková musí zaplatit pokutu 12 tisíc korun. Musí také odpracovat 120 hodin veřejně prospěšných prací. Pokud by těmto závazkům nedostála, může jít až na dva měsíce do vězení.

Ostravská kavárna?

Soud ovlivnila i kauza s trenkami na Hradě. „Jak v telefonickém hovoru, tak na místě samém Hájek uvádí, že se chtěl zmocnit státní vlajky České republiky a v hlavním líčení následně pak pod dojmem medializace jiné kauzy (akce skupiny Ztohoven) uvádí, že vlajku chtěl pouze stáhnout na půl žerdi, kupodivu neuvádí, že ji chtěl nahradit spodním prádlem,“ dodává soudce.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...