Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč je Kula PhDr.? ptá se jeho předchůdce

Česko

PRAHA Kauza rychlostudentů a podezřelých titulů se začíná pomalu měnit na otevřený boj znepřátelených jednotlivců.

Včera například bývalý ředitel Vězeňské služby (VS) Jiří Malý prohlásil, že žádá, aby ministerstvo školství prověřilo tituly současného ředitele věznic Luďka Kuly.

Malý v otevřeném dopise tvrdí, že Kula podle něj opsal svou diplomovou práci od jiného studenta. Ani titul PhDr. prý nezískal poctivě, ale dopomohl mu k němu kamarád. Potíž je ale v tom, že Malý žádný konkrétní důkaz pro toto tvrzení neuvedl.

I proto Kula k obviněním řekl, že „necítí potřebu se vyjadřovat“.

A reagovat zatím nechtělo ani ministerstvo školství.

Zájem na prověření případu má podle Malého několik zaměstnanců Vězeňské služby, kteří s tím však nechtějí sami vystoupit ze strachu o zaměstnání. Kula prý podle Malého získal magisterský titul na soukromém Institutu mezioborových studií v Brně. Tato organizace na svých webových stránkách uvádí, že spolupracuje s řadou státních i nestátních organizací, například právě s Vězeňskou službou a policií. Kula tam však údajně obhajoval diplomovou práci opsanou od bývalého pracovníka Vězeňské služby, absolventa Univerzity Palackého v Olomouci. Bývalý ředitel se také pozastavuje nad tím, že Kula získal titul PhDr., ačkoliv vystudoval pedagogiku, a měl by tedy získat titul PaeDr. K titulu mu prý dopomohl bývalý spolupracovník, který kdysi na Institutu mezioborových studií učil.

Ředitel institutu Miroslav Bargel ČTK řekl, že na udílení magisterského ani doktorského titulu Kulovi se Institut mezioborových studií nepodílel. „Luděk Kula získal titul Mgr. na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně zřejmě v roce 2001, kdy Institut mezioborových studií sMasarykovou univerzitou již nespolupracoval. O době, kdy získal titul PhDr., mi není nic známo,“ uvedl Bargel. K případu se zatím nechtělo vyjadřovat ani ministerstvo školství.

„Žádost o prověření titulu ředitele VS zatím nemůžeme komentovat, neboť jsme ji dosud neobdrželi. Máme o ní pouze zprostředkované informace z médií,“ sdělil mluvčí úřadu Tomáš Bouška.

Malý byl ředitelem Vězeňské služby v letech 1994–1999, kdy po řadě závažných pochybení pracovníků Vězeňské služby sám rezignoval. Na postu jej pak nahradila Kamila Meclová, od roku 2005 vede úřad Kula.

***

V otevřeném dopise tvrdí, že Kula opsal diplomovou práci

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...