Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč je v Česku málo učitelů? Musí být obětavými idealisty, platy jsou nízké

Na snímku učitelka píše datum na tabuli před rozdáváním vysvědčení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku učitelka píše datum na tabuli před rozdáváním vysvědčení. | foto: ČTK

PRAHA V českých školách pracuje přes 150 tisíc učitelů a učitelek. Podle průzkumu Ministerstva školství z kraje letošního roku jich však stále ještě dalších více než šest tisíc chybí. Na jeden z důvodů na základě statistiky OECD upozorňuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) publikovala letošní vydání své knihy Education at a Glance. Jako každý rok přináší tato publikace spoustu indikátorů, a hlavně porovnání hodnot těchto statistik pro různé členské země.

Jedním z indikátorů, které jsou z pohledu Česka nejzajímavější (a rovnou dodejme, že nejsmutnější), je podíl průměrného platu učitele a průměrného platu všech vysokoškoláků v dané ekonomice.

Tento poměr ukazuje, o co lépe by se průměrný učitel mohl mít, kdyby si vybral jiné povolání, kde je potřebné vysokoškolské vzdělání. I letos, stejně jako v minulých letech, se Česko objevuje na úplném chvostu všech srovnávaných zemí.

Srovnání podílu průměrného platu učitele vůči průměrnému platu všech...

Srovnání podílu průměrného platu učitele vůči průměrnému platu všech vysokoškoláků ve vybraných zemích - údaje OECD z let 2015 až 2017 (různě dle zemí), v procentech.

Český výsledek 64 procent značí, že průměrný český učitel si nevydělá ani dvě třetiny toho, co si vydělá průměrný český vysokoškolák.

Učitel = idealista?

Pak se nelze divit, že skutečné osobnosti s rozhledem a s inspirativním myšlením se stávají učiteli obvykle jen v případě, že jsou zároveň velmi obětavými idealisty.

Učitelé chybí?

Ve školách pracuje zhruba 150 tisíc učitelů, přičemž jich ale ještě šest tisíc chybí, vyplývá z mimořádného průzkumu Ministerstva školství, který si nechalo vypracovat v lednu a únoru 2019. V příštím roce by nedostatek učitelů mohl vzrůst skoro na dvojnásobek.

Dlouhodobé úspory na platech českých učitelů jsou na jedné straně jedním ze zdrojů nízkého zadlužení českého státu.

Na druhé straně jsou ale také jedním z faktorů podinvestovanosti české ekonomiky. Analýza ukázala kumulativní skrytý dluh na učitelských platech ve výši závratných cca 500 miliard korun.

Nízká kvalita výuky

Tato podinvestovanost českého školství se Česku mstí a do budoucna bude mstít zbytečně nízkou kvalitou výuky, míní experti.

A následně nízkou produktivitou české populace. Podobně jako produktivitu české ekonomiky snižuje třeba nedostatečná kapacita datových sítí nebo neefektivní státní správa.

Relativní výše platů českých učitelů sice v posledních letech roste, tempo tohoto zvyšování je však velmi pomalé.

Banner peak.cz.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...