Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Je to věc Michela či Macrona.“ Na brzký odlet katarského emíra doplatil i Izrael

Česko

  9:48aktualizováno  16:20
Měl být tím, na koho se na čtvrtečním summitu Evropského politického společenství bude stát fronta. Ztělesňuje totiž pro Evropu tolik potřebný zemní plyn, na jehož zásobách jeho země doslova sedí. Řeč je o katarském emírovi Tamim bin Hamad Sáníovi, který byl ve středu v Česku oficiální návštěvě, měl se zdržet i na summit, avšak ve středu večer náhle odcestoval.

Slavnostní večeře na Pražském hradě pořádaná prezidentem Milošem Zemanem na počest katarského emíra (uprostřed). foto: Lidovky.cz

Česko si ale myje ruce. Jeho překotný odjezd jde na vrub vedení Evropské rady. „Nechtěl tady zůstat, protože mu bylo Bruselem přes úřad vlády definitivně potvrzeno, že nemůže být řádnou součástí dnešního summitu. Není to tedy česká věc, ale věc Charlese Michela (šéf Evropské rady), Emmanuela Macrona (francouzský prezident) a spol.,“ řekl pro Lidovky.cz diplomatický zdroj s tím, že emír odletěl do Londýna, kde má další program.

Informaci potvrdil i šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák, podle něhož se nicméně emír neurazil a na bilaterální jednání, která v Česku vedl, to nemá vliv. Emír byl prý Prahou nadšen.

Na bruselské „ne“, na které emír narazil, doplatil i Izrael. Podle informací serveru Lidovky.cz se měla původně konat v Praze souběžně se summitem Rada přidružení EU–Izrael. Ta se ale nakonec konala z kraje týdne v Bruselu. Oficiálně se totiž summitu mohou účastnit jen evropské státy, Česko nemělo možnost ovlivnit ani obsah ani účastníky. Jakékoli změny a výjimky by se musely přijmout se souhlasem evropských lídrů.

Návštěva emíra v Česku může přispět k dohodě o plynu. O co zase velmi stojí Katařané?

Vládce Kataru, jedné z nejbohatších zemí světa, do Česka přiletěl v úterý, ve středu jednal na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem a odpoledne s premiérem Petrem Fialou (ODS). Setkání se zúčastnilo i několik ministrů. Čeští politici s emírem jednali především o ekonomických otázkách. Mluvili o případných dodávkách zemního plynu do Česka.

Schůzka emíra se Zemanem se tradičně neobešla bez darů. Hlava českého státu dala vládci Kataru velkou vázu ze série Kubismus z české dílny Moser, dále manžetové knoflíčky s vltavínem, ryze českým drahokamem. „Dar, který Jeho Výsost darovala prezidentovi republiky, byla vzácná plastika s arabským oryxem - zvířetem, který má Katar ve znaku,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Pozvánka na večeři s katarským emírem.

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Mohlo by vás zajímat