Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč má náš lev dva ocasy?

Česko

ZJISTILI JSME ZA VÁS

Pochopil bych vrabce, kosa nebo holuba, které nejčastěji vídám, jak si na našem území volně žijí. Neměl bych ani žádný problém s medvědem a jelenem, protože vím, že někde tam hluboko v lese za hustým mlázím, do kterého se odváží jen myslivci, tato zvířata v malých skupinkách ještě přežívají. Bral bych i psy, kočky a další domácí zvířata, ale souhlasím, že to není jenom záležitostí našich chovatelů. Napadá mě, co jezevčík? Ten je přece typicky česká záležitost. Okradli bychom ale naše germánské sousedy, protože je to původně německé plemeno.

No ale lev v našem erbu? To je přece divné! A dvouocasý? To chtěl být pan malíř státního erbu originální, nebo mu jen ujela ruka?

Pověst o Bruncvíkovi, který se během svých cest skamarádil se lvem a díky tomu ho máme zvěčněného ve státním znaku, mi máma četla. Co je na pověsti ale pravda? Bohužel zhola nic.

Profesorka Eva Semotanová z Historického ústavu AV ČR má realističtější vysvětlení: „Počátky užívání lva spadají podle ustálených názorů odborníků do poloviny 12. století: kníže Vladislav II. se v roce 1158 účastnil tažení císaře Fridricha I. Barbarossy proti městům v Lombardii. Za statečnost, kterou projevil on i jeho vojsko při obléhání Milána, mu císař propůjčil stříbrného jednoocasého lva ve skoku se zlatou zbrojí (drápy, jazyk, zuby) v červeném poli. Druhý ocas získalo erbovní znamení (lev) za vlády krále Přemysla Otakara I.“

Tak to bychom měli toho lva. Ale dva ocasy mi stále nešly do hlavy. Druhý ocas prostě lvovi nepřibude jenom tak. Nechtělo se mi věřit, že by erby vznikaly bez logiky, prostě jak se komu chtělo.

Zeptal jsem se proto odborníka na heraldiku PhDr. Karla Müllera, který působí v podvýboru pro heraldiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR: „Zdvojení lvího ocasu činí z obyčejného lva zvíře nadpřirozené a zvyšující tak prestiž nositele. Když se Přemysl stal králem, ponechal si toto znamení - korunovaného stříbrného dvouocasého lva v červeném štítě - jako svůj erb, který pak převzali jeho potomci a po vymření Přemyslovců také další následovníci na trůně českých panovníků. Jako symbol Českého království byl lev přirozeně využit při tvorbě státního znaku Československa a následně i České republiky.

Autor:

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...