Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč má Smetka jít na svobodu? Miliardu splácí, roste u něj depresivnost

Česko

  5:00
PRAHA - Tisíc lidí okradl o miliardu, devět let za mřížemi ale z Petra Smetky udělalo lepšího člověka. Alespoň to vyplývá z usnesení posílající ho na svobodu, které získal server Lidovky.cz a zveřejňuje ho v galerii dokumentů. „Jde o odsouzeného, který může být v rámci výkonu trestu odnětí svobody vzorem pro jiné odsouzené,“ cituje v něm například soud ředitele pankrácké věznice.

Petr Smetka u soudu žádá o propuštění na svobodu foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

„Za dobu výkonu trestu byl celkem sedmatřicetkrát kázeňsky odměněn, z toho šestnáctkrát pochvalou za poctivý poměr k práci a podíl na brigádách, dvacetkrát mimořádným zvýšením doby trvání návštěv za dobrou pracovní morálku a vzorný přístup k plnění úkolů,“ cituje v usnesení ředitele soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 4 Jana Knoblochová.

Smetka skončil po vytunelování společnosti H-System, kvůli němuž přes tisíc zájemců o levné bydlení přišlo o svoje úspory, ve vězení v roce 2006 a trest na něj podle soudkyně měl pozitivní účinky. „Zpočátku neměnný postoj odsouzeného k trestné činnosti se u něj změnil velmi výrazně v tom smyslu, že v současné době pociťuje velmi vysoký pocit viny a že to byl on, který zapříčinil, že přes tisíc lidí má dodnes problémy s bydlením,“ popisuje v usnesení.

Společnost H-System založená Smetkou v 90. letech lidem naslibovala levné bydlení, dostal ho však jen zlomek z nich. Přes tisíc zájemců nevidělo ani domky ani peníze určené na jejich stavbu. Smetka kvůli tomu dostal 12 let. Dlouhý pobyt za mřížemi má však podle znalce neblahé účinky na jeho psychiku, roste u něj depresivnost, která se dále může zhoršovat. Možnost recidivy naopak znalec vyloučil.

Vězení by Smetka měl opustit i podle většiny okradených klientů H-Systemu sdružených v bytovém družstvu Svatopluk, aby tak mohl lépe splácet miliardový dluh. To je ostatně i podmínka soudu. Smetka by vydělával ve společnosti s vysokozdvižnými vozíky. „Má zajištěno zaměstnání v této firmě jako přípravář výroby s nástupním výdělkem ve výši 29 600 korun,“ konstatoval soud.

Zakladatel H-Systemu nicméně zatím nemá vyhráno, státní zástupce proti rozhodnutí soudu podal stížnost, definitivní slovo tak bude mít Městský soud v Praze, jenž ho již dříve ponechal za mřížemi. Především kvůli tomu, že se nesnažil splácet gigantickou škodu blížící se miliardě korun.

I tento škraloup se nicméně zakladatel H-Systemu podle všeho snaží odčinit. „Nelze přehlédnout i dřívější postoj odsouzeného k náhradě škody v komparaci s nynějším postojem, kdy odsouzený si ponechává kapesné toliko ve výši 100 korun měsíčně a veškeré finanční prostředky, které získává prací ve věznici, a to včetně prací přesčas o sobotách a nedělích, zasílá insolvenčnímu správci na úhradu škody,“ stojí v usnesení soudu. Oproti práci na svobodě si však Smetka za mřížemi i s víkendy přijde na pouhých 11 500 korun.

Na svobodu se pokusil dostat již čtyřikrát, před rokem mu stejně jako nyní soudkyně Knoblochová dala naději na propuštění, městský soud však zastával opačný názor.  

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021

Mohlo by vás zajímat