Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč mají ženy větší prsa?

Česko

ZJISTILI JSME ZA VÁS

Otázka, proč má některá žena větší prsa než jiná, zaměstnává hlavně některé majitelky méně bujného poprsí. Proto pak navštěvují gynekology s žádostí o hormonální antikoncepci, po které se jim prsa zvětší. Jiné se v přesvědčení, že za velká ňadra může hlavně vyšší hladina estrogenu, uklidňují tím, že díky nižší hladině hormonu jim nehrozí rakovina prsu.

Je ale pravda, že velikost prsou přímo závisí na hladině estrogenu a že jeho vyšší produkce znamená pro majitelku i vyšší riziko? A že antikoncepce může poprsí zvětšit o jednu velikost? Na sofistikované odpovědi jsme se zeptali odborníků.

„Neexistuje žádná studie, která by potvrzovala, že vaječníky žen s větším poprsím vyprodukují více estrogenu než u ostatních. Jde jen o dohady. Samozřejmě, že některá může skutečně mít vyšší hladinu tohoto hormonu, ale neplatí to paušálně,“ říká Daniel Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti. Podle jeho mínění může mít vyšší hladinu estrogenu i žena, která se chlubí velikostí podprsenky 75A.

„Velikost prsou je dána vazivovou a tukovou tkání,“ vysvětluje Miloslav Janoušek z Všeobecné fakultní nemocnice, a dodává, že podstatná je genetika. Antikoncepce podle něj prsy nezvětšuje, jen může způsobit vyšší vazbu tekutin ve tkáni a pocit napětí. „Tento jev je přechodný a po několika měsících mizí,“ doplňuje ho Pavel Strnad z Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Obecné tvrzení, že by ženám s větším poprsím hrozilo vyšší riziko rakoviny, všichni oslovení lékaři razantně odmítají. Připouštějí, že pokud by žena měla v těle dlouhodobě vysokou hladinu estrogenu, může to pro ni znamenat zvýšené riziko zhoubného nádoru. „Tkáň prsu je jednou z cílových oblastí estrogenu,“ tvrdí Dvořák.

Je ale pravda, že užívání hormonální antikoncepce zvyšuje riziko karcinomu prsu. „Platí to ale jen při dlouhodobém užívání. U antikoncepce se obecně uvádí deset let,“ konstatuje onkolog Luboš Petruželka, který pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici a ve Fakultní nemocnici Na Bulovce. Estrogen se může navázat na receptory nádorových buněk, a tím způsobit jejich rozmnožování.

Autor: