28. října 2015 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč musí soudce Knotek na 5,5 let do vězení? Vytvořil v Litoměřicích korupční prostředí

JUDr. Josef Knotek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JUDr. Josef Knotek | foto: Lidové noviny

PRAHA Svého času to byla kauza, která vibrovala celou justicí. Protikorupční policie totiž zatkla dva litoměřické soudce a obvinila je z korupce. Po třech letech padl rozsudek a server Lidovky.cz nyní zveřejňuje ve své digitální knihovně jeho písemné znění.

Kauze, v jejímž středu stál litoměřický soudce Josef Knotek, vyústila letos v létě v rozsudek: Knotek si vyslechl trest 5,5 roku vězení a pokutu 150 tisíc korun. Spoluobžalovaný soudce Ladislav Jelínek dostal tříletou podmínku a další tři obžalovaní podmínky dvouleté.

Podle verdiktu Knotek za úplatu ovlivňoval výsledek několika kauz. „Podařilo se mu vytvořit korupční prostředí na Okresním soudě v Litoměřicích, čehož dostatečně využíval tím, že za snahu pomoci v souvislosti se soudními řízeními, si nechal buď slíbit, nebo přímo poskytnout finanční plnění. Je dále připomenout, že ve své trestné činnosti pokračoval po delší dobu a jeho trestná činnosti byla ukončena pouze na základě policejního zásahu,“ stojí na straně 28 rozsudku, který redakce získala s pomocí infozákona.

Knotek si za úplatky uchránil několik lidí o vězení či jim pomohli k rychlejšímu navrácení řidičského průkazu. Například s podnikatelem Antonínem Kühnem, který byl v případu rovněž souzen, řešil Knotek vrácení průkazu pro jeho známého. Jejich hovor zachytila kamera, kterou do Knotkovy kanceláře nainstalovali policejní detektivové.

Soudce Knotek: „Já nevím, zase nejsme nenažraný. Kolik bys to viděl?“
Antonín Kühn: „Tak pět šest. Deset je moc, myslíte? Ale zase von je muzikant a potřebuje řídit. Vono je to jeho povolání. Nevím...“
Soudce Knotek: „Víš co? Ať ti dá šest litrů a máme tři každej. Ju? To je slušný tady za to. A já to uspíším.“

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz