Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč Nagyová sledovala řidiče? Bála se řečí o tajném vztahu s Nečasem

Česko

  7:00
PRAHA - Jestli měla Jana Nagyová z něčeho obavy, byli to novináři. Hrozila se představy, že by získali důkaz o jejím vztahu s Petrem Nečasem (ODS). Proto také nechala sledovat svého řidiče Jiřího P.. Služební vůz totiž parkoval, kde neměl. A Nagyová se bála, že se kvůli tomu dostane do řečí.

Vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády ČR Jana Nagyová na snímku z 1. ledna 2013 při setkání Petra Nečase s Robertem Ficem v brněnské vile Tugendhat. foto: ČTK

O tom, že Nagyová nechala kromě manželky premiéra sledovat i dva zaměstnance Úřadu vlády, už média informovala. Dosud však nezazněla uspokojivá odpověď na otázku proč. Tento dotaz dostala u výslechu i sama Nagyová, nyní už bývalá vrchní ředitelka kabinetu.  

"Měla, řekl bych, až panickou obavu z toho, že novináři zjistí něco víc o jejím vztahu s Nečasem," shrnul její zdůvodnění pro Lidovky.cz zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Obavy Nagyové

Důvod celé "sledovačky" spočíval v tom, že její řidič přes noc parkoval služební vůz mimo Úřad vlády. To Nagyové vadilo. Řidič zajížděl s vozem k domu, ve kterém bydlela Alena H. - druhá sledovaná. Nagyová se však bála, že se novináři pustí do sledování vozu a budou se domnívat, že v tom domě tráví noci ona s Nečasem.

Navíc ráno zajížděl řidič s vozem pro změnu do Hrzánského paláce, kam vozil Alenu H. do práce. Jenže v Hrzánském paláci bydlel i premiér, takže i to mohlo podle Nagyové budit pozornost novinářů.

Obavy z bulváru

To, že Janu Nagyovou trápily spekulace o jejím vztahu s premiérem, potvrdila i Hana Hikelová, se kterou konzultovala zprávy v bulváru o její osobě.

"Informace typu spekulací o vztahu s premiérem se jí dotkla vždy nejvíce. Více než věci okolo vlády," uvedla Hikelová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

VÍCE ČTĚTE ZDE.

Nagyová se ale do debaty s řidičem nechtěla pouštět bez důkazů. V té době (na jaře 2013) už měla za sebou dobrou zkušenost s vojenským zpravodajstvím, které pro ni sledovalo premiérovu manželku. Přestože odposlechy zaznamenaly, že uvažovala, že úkol zadá někomu jinému, nakonec vyslovila názor, že "je trapné požádat někoho o sledování řidiče".

Proto se rozhodla, "že to bude muset vymyslet přes Umělého psa", uvádí se v obvinění Nagyové. Umělým psem nazývala šéfa vojenského zpravodajství Milana Kovandu. Od šéfa úřadu vlády Lubomíra Poula si vyžádala jejich fotky kvůli sledování a přesně o měsíc později museli Jiří P. i Alena H. (o kterých šifrovaně mluvila jako o žrádle pro psy) k Nagyové na kobereček. Ukázala jim fotodůkazy s tím, že je pořídili novináři.

ČTĚTE TAKÉ:

Reakce sledovaných

Této verzi případu, kterou měla Nagyová vyprávět vyšetřovatelům, nahrává i fakt, že reakce obou pracovníků úřadu vlády pro Lidovky.cz byla velmi odměřená. Jako kdyby si byli vědomi, že i oni se provinili - využíváním vozu pro osobní účely. "Na to se musíte zeptat paní Nagyové. Já její myšlenkové pochody neznám, takže skutečně netuším," odpověděl Jiří P. na dotaz, zda zná důvod, proč ho premiérova blízká spolupracovnice nechala sledovat.

Ani Alena H., správkyně Hrzánského paláce, se nad sledováním své osoby nijak zvlášť nepohoršila. "Ne, to mě překvapuje," reagovala stručně na dotaz, zda měla o sledování ponětí. Další otázky odmítla a zavěsila.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat