Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč Nagyová nechala sledovat Nečasovou? Bála se jehovistů

Česko

  9:37aktualizováno  13:52
PRAHA - Jana Nagyová nechala manželku premiéra Petra Nečase (ODS) sledovat kvůli obavám, že se přidala k jehovistům. Nové informace o důvodu sledování Radky Nečasové poodhalil advokát Nagyové Eduard Bruna. Zároveň také řekl, že premiér viděl fotografie ze sledování své manželky několik dní před rozsáhlou policejní razií.

Radka Nečasová foto: MAFRA- Dan Materna

„Bála se skandálu a mně řekla, že to byl její hlavní motiv, že si myslela, že ho uchrání před tím skandálem,“ vysvětlil Bruna serveru Novinky.cz, proč Nagyová nechala Nečasovou sledovat.

Při policejním výslechu Nagyová podle advokáta popřela, že by motivem byly její osobní zájmy vůči Nečasovi či dehonestace jeho manželky, naopak chtěla premiérovu rodinu chránit před mediální pozorností týkajících se spojení Nečasové a jehovistů.

Chránit Nečasovy děti před skandálem

„Chtěla to udělat jako dobrou službu v tom smyslu, že se kolem paní Nečasové objevovali nějací podivní lidé a mluvilo se o tom. Ona (Nečasová) se prý začala paktovat se sektou jehovistů, začala shánět peníze na dary pro nějaké lidi. A protože se to paní Nagyové nějak nelíbilo a myslela si, že udělá dobře, když to odsleduje, tak požádala o nějaké sledování,“ řekl Bruna k příčinám sledování.

„Klientka mi řekla, že má ráda jeho (Nečasovy) děti a že na ně myslela, aby nebyl skandál, až přijdou do školy, kdyby jejich matka udělala nějakou pitomost, a aby se to nerozebíralo na veřejnosti a proběhlo to i s tím rozvodem v klidu,“ dodal Bruna.

Důvod, proč se Nagyová obrátila na Vojenské zpravodajství, spatřuje advokát v její naivitě: "Naivně si myslela, že je to úplně normální, že to je nejlepší řešení, že ta tajná služba nic nevynese a ona potom bude mít zásluhu, že na něco přišla,“ řekl Bruna.

Fotky ze sledování své ženy viděl Nečas díky Nagyové už před razií

Podle advokáta Bruny také premiér Petr Nečas věděl o sledování své manželky několik dní před policejní razií. Fotografie sledované Nečasové mu ukázala sama Jana Nagyová. Informaci přinesl server novinky.cz.

Bruna však tvrdí, že Nečas nevěděl o tom, že si sledování objednala sama Nagyová u Vojenského zpravodajství a neznal ani důvod, proč tak učinila. Ačkoli měla materiály k dispozici od podzimu, ukázala je Nečasovi až pár dní před razií.

"Měla to schované ve svém trezoru v práci a řekla mu (Nečasovi) to v slzách krátce před tím malérem. Bylo to podle mě v řádech možná několika dnů před policejní razií," řekl Bruna. Nečas jí na to prý řekl: "Není na závadu se podívat, jestli to není nějaká provokace," dodal advokát. Nečas byl prý naštvaný a Nagyové vytkl, že si fotografie vzala s tím, že se může jednat o podvrh.

Rozhovor s právníkem Nagyové čtěte ZDE.

Serveru Lidovky.cz Bruna řekl, že sledování Nečasové byla "dobrá služba, která špatně dopadla." Podle právníka se objevili nějací lidé, které měli chtít Nečasové ublížit. Nagyová, která se podle něj o vše stará, si vzala ochranu Nečasové za úkol. "Dobrý úmysl se jí vrátil se špatným výsledkem," dodal Bruna.

Výslech Nagyové se prý zatím týkal pouze sledování Nečasové, obviněných poslanců Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksi. S obviněnými generály vojenské rozvědky se Nagyová podle právníka zná roky.

Čtěte vše o kauze 'Nagyová':

Za svoji pravou ruku a jednu ze zadržených Janu Nagyovou se premiér ve čtvrtek postavil. "K zadržení paní vrchní ředitelky Nagyové mám jen takový komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoliv nezákonností," podotkl. A hájil ji i v pátek, kdy na veřejnost uniklo policejní usnesení, které odhalilo tajné sledování premiérovy manželky Radky, s níž se Nečas rozvádí na její příkaz.

V sobotu ale Nečas své tvrzení změnil. Sledovaným osobám se omluvil a uvedl, že Jana Nagyová ve své funkci končí.

Ostravský městský soud poslal Janu Nagyovou do vazby. Hrozí jí až pět let vězení, je obviněna z podílu na korupci a na nelegálním sledování. Ve vazbě je v souvislosti se zřejmě nelegálním sledováním tří osob, včetně premiérovy ženy Radky, také někdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Páleníkův nástupce u tajné služby Milan Kovanda je stíhán na svobodě - ČTĚTE ZDE.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat