Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč někdy prší i ze skoro jasné oblohy?

Česko

Proč někdy prší, i když je téměř modrá obloha? Ptá se I. F. z Vodňan. Odpovídá Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu: Byť takový přírodní jev může na první pohled vypadat dost nelogicky, v přírodě se s ním občas setkáváme. Vysvětlení je poměrně jednoduché.

Srážky jsou tvořeny vodními kapičkami nebo ledovými částicemi, které vznikají nejčastěji kondenzací vodní páry v ovzduší na tzv. kondenzačních jádrech.

To jsou velmi drobné aerosolové částice, které mají pro srážení vodní páry vhodné fyzikální a chemické vlastnosti. Člověk srážky vnímá jako atmosférickou vodu v kapalném nebo tuhém skupenství, která vypadává z různých druhů oblaků. Pokud k vypadávání dochází ve formě trvalých srážek (například déšť, mrholení, sněžení) z nízké či střední vrstevnaté oblačnosti, pak je obloha vždy téměř zcela zatažená a „pršet z jasné oblohy“ nemůže.

Jde-li však o přeháňky, tedy srážky s náhlým začátkem a koncem a většinou s krátkým trváním, pak takový jev může nastat.

Zdrojem přeháněk je oblačnost zasahující do značných výšek. Zejména v teplém letním počasí vodní pára kondenzuje až na úrovni okolo 10 kilometrů i výše. Padají-li pak z takových výšek vodní kapky k zemi, mohou být někdy větrem „uneseny“ i mimo území, nad nímž se vlastní oblak rozprostírá, a kam právě v tu chvíli třeba i svítí slunce.

V každém případě však oblak, který je zdrojem takovéto přeháňky, na obloze vidíme a takový jev obvykle netrvá déle než několik minut.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz.

Obálku označte Věda - záhady.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...