Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč někdy prší i ze skoro jasné oblohy?

Česko

Proč někdy prší, i když je téměř modrá obloha? Ptá se I. F. z Vodňan. Odpovídá Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu: Byť takový přírodní jev může na první pohled vypadat dost nelogicky, v přírodě se s ním občas setkáváme. Vysvětlení je poměrně jednoduché.

Srážky jsou tvořeny vodními kapičkami nebo ledovými částicemi, které vznikají nejčastěji kondenzací vodní páry v ovzduší na tzv. kondenzačních jádrech.

To jsou velmi drobné aerosolové částice, které mají pro srážení vodní páry vhodné fyzikální a chemické vlastnosti. Člověk srážky vnímá jako atmosférickou vodu v kapalném nebo tuhém skupenství, která vypadává z různých druhů oblaků. Pokud k vypadávání dochází ve formě trvalých srážek (například déšť, mrholení, sněžení) z nízké či střední vrstevnaté oblačnosti, pak je obloha vždy téměř zcela zatažená a „pršet z jasné oblohy“ nemůže.

Jde-li však o přeháňky, tedy srážky s náhlým začátkem a koncem a většinou s krátkým trváním, pak takový jev může nastat.

Zdrojem přeháněk je oblačnost zasahující do značných výšek. Zejména v teplém letním počasí vodní pára kondenzuje až na úrovni okolo 10 kilometrů i výše. Padají-li pak z takových výšek vodní kapky k zemi, mohou být někdy větrem „uneseny“ i mimo území, nad nímž se vlastní oblak rozprostírá, a kam právě v tu chvíli třeba i svítí slunce.

V každém případě však oblak, který je zdrojem takovéto přeháňky, na obloze vidíme a takový jev obvykle netrvá déle než několik minut.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz.

Obálku označte Věda - záhady.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...