12. prosince 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč odsoudili Dbalého manželku? Tři čtvrtě milionu není na obživu

Vladimír Dbalý v roli šéfa Nemocnice Na Homolce. Do vazební věznice jej dostal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý v roli šéfa Nemocnice Na Homolce. Do vazební věznice jej dostal... | foto: MAFRA - Robert RambousekLidové noviny

PRAHA 750 tisíc korun má váhu tříleté podmínky. Alespoň pro manželku bývalého šéfa Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého Stanislavu, která na poslední chvíli vybrala rodinné konto. A porušila tím rozhodnutí o zajištění majetku, které úřady uvalily na jejího manželka kvůli obvinění z mnohamilionové korupce.

Verdikt nad Dbalého ženou padl už před týdny, teprve nyní však Lidovky.cz s pomocí informačního zákona získaly kompletní znění rozsudku.

Podepsán je pod ním soudce Jan Šott, jenž je znám například z korupční kauzy Víta Bárty. I tentokrát se ukázal jako nekompromisní muž. Dbalé neodpustil ani slovo.

ČTĚTE TAKÉ:

Dbalá, která pracuje jako zdravotní sestra, se snažila hájit tím, že si nepřečetla protokol o zablokování majetku. „Popsala, že jí rozhodnutí státního zástupce bylo doručeno při domovní prohlídce, obálku podepsala, usnesení samotné si sice převzala, ale ani si je nepřečetla. Policistka, která jí je doručila, jí nic nevysvětlila. Z médií se potom dozvěděla o zadržení manžela a o tom, že jim byl zabaven veškerý majetek. Nenapadlo jí poradit se s právníky, zda se to vztahuje i na peníze na účtu,“ tvrdila u soudu.

Soudce: O zabavení majetku věděla

Šott ovšem v její výpovědi našel trhliny. „Obžalovaná je nepochybně inteligentní žena, schopná dobře porozumět textu, skutečnost, že rozhodnutí bylo doručováno jí osobně, v nesporně velice závažné trestní věci, musela obžalovanou upozornit na to, že má i přímo pro ni právní význam, stěží se tedy může věrohodně hájit tím, že si je nepřečetla. Obžalovaná navíc připustila, že přesto, že rozhodnutí údajně nečetla, o zabavení jejich majetku věděla z médií,“ vepsal soudce do rozsudku.

Dbalá jej zkoušela obměkčit vysvětlením, že peníze vybrala, aby měla na živobytí: „Lidé kolem, které nechce jmenovat, jí poradili, aby si vybrala peníze z účtu, aby měla z čeho žít. Řekli jí, že když peníze nevybere, bude možná účet zablokován také. Pak mluvila s maminkou, která se jí ptala, kde jsou peníze, které poslali rodiče na jejich účet, aby jim pomohli se splácením hypotéky. Maminka řekla, že by bylo dobré, aby peníze vrátila, aby jí mohli rodiče pomoct, až bude potřebovat.“

Matčiny rady se ovšem Dbalé nevyplatily. „… vybraná hotovost ve výši 750 tisíc korun zcela zjevně i při nejširším možném výkladu zdaleka přesahuje výši částky odpovídající prostředkům nezbytným k uspokojení životních potřeb osob, o jejichž výživu byl obviněný Dbalý povinen pečovat,“ smázl Šott i další argument Dbalé.

Dbalá se do ostře sledované manželovy kauzy zapletla hned dvakrát. Pomáhala také zorganizovat přesun kufru, který Dbalý těsně před svým zatčením schoval u známého. Zavazadlo, do něhož mimo jiné ukryl 21 milionů korun, 185 tisíc eur, 5 000 dolarů, zlato a dokonce podepsanou Foglarovu knihu Hoši od bobří řeky, chtěl Dbalý po zadržení přesunout k jinému příteli a manželka posloužila jako spojka, která logistickou akci zorganizovala. Ke smůle všech zúčastněných policie zavazadlo vystopovala.

Policie ji ovšem za tuto anabázi dosud neobvinila.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!