130 let
Karel Kadlec,  náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství.

Karel Kadlec, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Proč operace s názvem Vidkun? Detektivové odkazovali na zradu z vlastních řad

Česko
  •   6:00
PRAHA - Chtěl být norskou obdobou Adolfa Hitlera a neváhal proto zradit vlastní zemi a spolupracovat s fašistickým Německem. Vidkun Quisling je označován za symbol kolaborace. A jeho jméno zase podle detektivů dokonale sedí na aktuální korupční kauzu kolem exministra Ivana Langera. Ústřední roli v ní totiž hrají policejní důstojníci.

Říká se o něm, že naplnil obsah slova ‚zrada‘. Příběh Vidkuna Quislinga, norského politika a vojáka, historici často uvádí jako jeden z nejlépe zdokumentovaných případů kolaborace za druhé světové války.

Tak jako Quislingova hvězda rychle stoupala, když se v roce 1931 stal norským ministrem obrany, o dva roky později stejně rychle zase spadla. Do politiky vstoupil ze strachu z komunismu, který považoval za podhoubí bídy. Fascinován úspěchem vůdcovství Adolfa Hitlera, rozhodl se bojovat za to, aby se Norsko stalo německým protektorátem.

Pomocník Třetí říše

Quisling se několikrát setkal s Hitlerem, aby se dohodli na státním převratu v...

Quisling se několikrát setkal s Hitlerem, aby se dohodli na státním převratu v Norsku. Nakonec se mu ale jeho zrada vymstila: Hitler byl rychlejší a severskou zemi získal pod nadvládu Třetí říše sám. Quisling zůstal vysmívaný.

A právě tímto mužem se inspiroval protimafiánský útvar, když hledal jméno pro operaci ve vlastních řadách. Tu spustil v úterý v Praze a Olomouckém kraji, po razii obvinil čtyři osoby, z toho dva policejní důstojníky v aktivní službě. Krycí název: Vidkun.

Detektivové obvinili čtyři lidi. Kromě hejtmana i dva důstojníky policie

„Stanovit pro jednotlivé případy jejich krycí název je ‚zvykové právo‘ detektivů, kteří se věcí začnou zabývat. Nepodléhá to žádnému schvalovacímu procesu a vedení útvaru ani následně nijak nezkoumá motivaci detektivů a krycí názvy necenzuruje,“ vysvětlil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Na koho z obviněných tedy detektivové mířili, když akci pojmenovali po fašistickém kolaborantovi, není jasné. Každopádně usoudili, že tato paralela bude ta správná.

Obvinění policistů je rozsáhlé, Rozbořil hraje okrajovou roli, tvrdí hejtmanův advokát

„Skutečný nositel tohoto jména je jakýmsi synonymem pro zradu. Šetření a prověřování směřovalo do vlastních řad, tedy řad policie, pro podezření z trestné činnosti, kterou se policisté měli zpronevěřit svému poslání a tak vlastně ‚zradit‘ policii,“ uvedl Hanták.

Špatně jste mě pochopili

Při úterní razii, jejímž společným jmenovatelem byl Olomoucký kraj, zadrželi detektivové i vysoké policejní důstojníky. Do vazby zamířil Karel Kadlec, náměstek olomouckého policejního ředitele, i jeho podřízený, šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Ve vazbě skončil i vlivný podnikatel Ivan Kyselý, hejtman kraje Jiří Rozbořil je vyšetřován na svobodě (více čtěte ZDE).

Tak jako Quislingova hvězda rychle stoupala, když se v roce 1931 stal norským...

Norský politik Quisling nakonec stanul u soudu. Hlavním argumentem jeho obhajoby bylo nepochopení ze strany Norů. Prý chtěl jen zemi ochránit. Podle dokumentu z cyklu České televize ho kvůli této absurdní obhajobě dokonce vyšetřoval psychiatr. Quisling se nakonec ukázal jako zdravý člověk. Od soudu odešel s trestem smrti.

Operace Vidkun

Autor: Lidovky.cz
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás