13. října 2012 15:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč policie nezatkla Smetanu? Nemá příkaz od soudu

Roman Smetana opouští olomouckou vazební věznici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Smetana opouští olomouckou vazební věznici | foto: ČTK

PRAHA Ačkoliv policie zadržela řidiče Romana Smetanu, který měl v pondělí nastoupit do vězení, nechala ho jít. Zatím totiž nemá soudní příkaz k zatčení.

Bývalý řidič autobusu známý přikreslováním tykadel politikům na předvolebních plakátech plánoval, že se u volební komise v Rožnově pod Radhoštěm setká s premiérem Petrem Nečasem. Jenže v pátek večer ho policie zadržela kvůli výslechu, po němž ho pustila. A to i přes to, že nenastoupil do výkonu trestu.

Zatím totiž nemá příkaz k dodání do výkonu trestu. "To znamená, že nemůžeme tento úkon provést," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí olomoucké policie Marta Vlachová. Právě olomoučtí policisté mají kvůli jeho bydlišti případ na starosti.

Podle Vlachové je možné, že policisté Smetanu zadrželi kvůli něčemu jinému. "Pokud pan Smetana spáchal jiný trestný čin, za nějž byl chycen, nebo bylo důvodné ho vzít na podání vysvětlení, mohli ho zajistit," myslí si.

Kdy příkaz dorazí, není zatím jasné. "Tam to není nijak ohraničené. Až soud obdrží žádost věznice k dodání do výkonu trestu, pak vydá příkaz a na jeho základě teprve můžeme konat," vysvětlila Vlachová.

Nečas ve volební místnosti uvedl, že mu Smetanovy malůvky nevadí, ale zákon musí dodržovat všichni. Smetana považuje trest za absurdní, ale vyhýbat se mu prý nehodlá.

Na některých předvolebních plakátech pro prezidentské a krajské volby se v Olomouci objevila u hlav politiků tykadla. Ta, za která nastoupil do vězení řidič dopravního podniku Olomouce Roman Smetana.

Na některých předvolebních plakátech pro prezidentské a krajské volby se v Olomouci objevila u hlav politiků tykadla. Ta, za která nastoupil do vězení řidič dopravního podniku Olomouce Roman Smetana.

Momentálně nejznámější český výtržník Smetana před volbami v roce 2010 pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech. Kromě nápisů politikům přikresloval tykadla. Tvrdil, že tím chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz. Nejvíc pokreslených plakátů patřilo ODS, která se u soudu domáhala náhrady škody. Smetana straně 15.667 korun uhradil. Odmítl však vykonat soudem uložené veřejně prospěšné práce.

Soudkyně Markéta Langerová, manželka někdejšího vrcholného politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dnů vězení. Smetana měl nastoupit do věznice na konci března. Vězení se ale tehdy vyhýbal a vydal se asi o měsíc později na odborářské demonstraci v Praze. Trest mu byl v květnu přerušen, když v jeho prospěch podal stížnost ministr spravedlnosti.

Nejvyšší soud ji však zamítl, a Smetana si tak musí odpykat ještě 67 dní. Jeho příběh kromě médií zaujal i filmaře, kteří o něm natáčejí dokument.

ogoOndřej Golis

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…