31. března 2015 16:34, aktualizováno  16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč policie stáhla žádost o vydání Svobody? Poslanci chtějí vysvětlení

Bohuslav Svoboda představil ODS jako stranu, která se jako jediná zbavila "kmotrů". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda představil ODS jako stranu, která se jako jediná zbavila "kmotrů". | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Sněmovna požádala ministry spravedlnosti a vnitra Roberta Pelikána (ANO) a Milana Chovance (ČSSD) o to, aby vysvětlili postup státního zastupitelství a policie ohledně žádosti o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestního stíhání. Poslance pobouřilo to, že policie žádost stáhla.

Stalo se tak potom, co mandátový a imunitní výbor Svobodovo vydání nedoporučil. Pelikán uvedl, že v případu zafungovaly kontrolní mechanismy. „Co se stalo, pokládám za naprosto bezprecedentní,“ řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Stejně se vyjádřila taky předsedkyně výboru a Svobodova stranická kolegyně Miroslava Němcová. „Chceme znát pozadí,“ zdůraznila.

Policie chtěla Svobodu stíhat kvůli uzavření dohody s advokátem a nynějším senátorem za Stranu zelených Václavem Láskou o prověrce smluv v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Ujednání Svoboda podepsal bez projednání v městské radě.

Pelikán uvedl, že každý, kdo je stíhaný, a posléze se ukáže jeho nevina, je tím poškozen. K Svobodově případu řekl, že dohled shledal, že postup obvodního státního zastupitelství nebyl správný. „Právo tam nalezeno bylo,“ prohlásil ministr. Chovanec uvedl, že policie žádost o Svobodovo vydání stáhla na přímý pokyn státního zástupce. „Státní zástupce je pánem řízení,“ uvedl.

Nepřípustná kriminalizace politiky

Předseda poslanců opozičních TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek chtěl vědět, kdo za záležitost ponese odpovědnost. Samotná policejní žádost je mimořádné poškození a někdy i zastavení politické kariéry, uvedl. Kalousek ale neprosadil svůj návrh, aby Sněmovna požádala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o to, aby se Svobodovi veřejně omluvil.

Ve Sněmovně se opět debatovalo o údajné nepřípustné kriminalizaci politiky. „Kriminalizovat někoho za politické rozhodnutí je opravdu špatně,“ řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Stejně jako Kalousek volal po větší odpovědnosti orgánů v trestním řízení.

Místopředseda mandátového a imunitního výboru Jan Chvojka (ČSSD) soudí, že případy jako Svobodův by neměly být řešeny trestním oznámením, ale případně žalobou o náhradu škody. 

Sám Svoboda uvedl, že jeho důvěryhodnost byla poškozena. Člen výboru Martin Plíšek (TOP 09 a Starostové) navíc upozornil na to, že vyšetřování zastaveno nebylo a je možné, že policie pošle žádost o Svobodovo vydání znovu. Policie ho chtěla stíhat pro podezření z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz