130 let

Wall is Over, hlásal nápis na Lennonově zdi, kterou přetřeli čtyři studenti uměleckých škol. | foto: MAFRA - Petr Topič

Rozhovor

Proč přemalovali Lennonovu zeď? Přišlo nám dobré ji vyčistit, říká student

Česko
  •   20:00
PRAHA - Říkají si Pražská služba a přebarvili známou pražskou Lennonovu zeď na bílo. Jako vandalové se ale necítí. „Přišlo nám, že se začíná určitým způsobem vytrácet ten původní smysl zdi,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz student FAMU a lídr skupiny Nikola Ivanov.

Lidovky.cz Co vás k činu vedlo? Ve vašem prohlášení stojí, že zeď je nyní opět bílá, což značí svobodná. To má být hlavní sdělení, nebo je v tom ještě něco víc?
Ten projekt jsme vymysleli již před třemi či čtyřmi roky, akorát jsme nebyli schopní se odhodlat k realizaci. Nakonec se nám propojilo datum 17. listopadu a 25. výročí sametové revoluce. S tím, že by bylo dobré, aby nám to pasovalo na tohle datum. Odkaz pádu železné opony, případně berlínské zdi je jasný. My všichni z té skupiny jsme generace, která se narodila někdy kolem revoluce, těsně před ní nebo těsně po ní.

ČTĚTE TAKÉ

Nechceme ale, aby to fungovalo jenom v rovině toho odkazu tady k těm událostem, ale jedná se o vícevrstevnaté dílo. Jedna rovina je, že nám přišlo, že se začíná určitým způsobem vytrácet ten původní smysl zdi, která se z velké části redukovala na turistickou atrakci. Přišlo nám i dobré zeď vyčistit a tím dát nový prostor pro vyjádření.

Anketa

Schvalujete přemalování Lennonovy zdi na bílo?

Ano. Studenti mají pravdu, zeď potřebovala nový impuls. 427
Ne. Zeď byla unikátní, nesla dědictví na minulost, je to velká škoda. 1004

Lidovky.cz Celou zeď jste tedy přemalovali na bílo, a přes to jste napsali „wall is over“ (zeď je u konce). To je přeci v rozporu s vaším záměrem nechat vzniknout něco nového.
Když byla válka ve Vietnamu, tak John Lennon a Yoko Ono měli takovou kampaň, kde vylepovali plakáty a billboardy s nápisem „War is Over“. Je to tedy přímý odkaz na tento citát nebo slogan, který oni používali. Zároveň bychom rádi zdůraznili, že jsme tím nechtěli zneuctít odkaz Johna Lennona, chtěli jsme docílit pravý opak. Tím citátem jsme se k němu chtěli přímo vztahovat, je to parafráze toho výroku.

Lidovky.cz Smazali jste nápisy, protože jich bylo podle vás moc. Ale další se jistě objeví.
Ano, ano, určitě. To byl i účel. Nechápeme některé povrchní reakce, které říkají, že jsme vandalové, když jsme zničili něco, co tam bylo léta. Myslím si, že je v této chvíli třeba zdůraznit, že samozřejmě náš počin nyní možná vyvolává nějaké vášně a kontroverze, nicméně za dva týdny, nebo méně, bude zeď opět v původním stavu. Nebo ne v původním, ale bude vypadat velmi podobně tomu, co tam bylo předtím.

Lidovky.cz Velice rychle vám kdosi na zeď vzkázal, že zeď nikdy neskončí. Nezmění se Lennonova zeď v „polemizační nástěnku“?
Ne, myslím si, že je to velmi krátkodobé, že za měsíc si na to už nikdo nevzpomene a zeď bude sloužit účelu jako předtím.

Nápis na Lennonově zdi na Kampě v Praze: To Hongkong from Prague - We Support...
Po Lennonově zdi na Kampě si vandalové vzali „na paškál“ také sochu maršála...
Wall is Over, hlásal nápis na Lennonově zdi, kterou přetřeli čtyři studenti...
Přemalování známé Lennonovy zdi vyvolalo značné rozhořčení ve veřejném...

Lidovky.cz Nebojíte se srovnání? Udělali jste vlastně to samé, co dříve činil totalitní komunistický režim.
Ano, to byla jedna z prvních reakcí na sociálních sítích, že jsme udělali to samé. Ale nám to připadá docela zajímavé i z toho důvodu té pojmové ambivalence. Kde začíná a kde končí svoboda projevu? Ve chvíli, kdy tu zeď minulý režim přemaloval, tak to byl úplně jiný kontext než dneska, kdy máme svobodu, jejíž součástí je snad i tato intervence. Opravdu nejsme fanoušci komunistické strany.

Lidovky.cz Plánujete další akce, při nichž byste chtěli nějak narušit veřejný prostor?
Samozřejmě jsme byli v obrovské euforii, měli jsme obrovskou radost z toho, že se nám tahle akce povedla a aktivovalo nás to k tomu, že jsme začali přemýšlet o dalších realizacích ve veřejném prostoru, nicméně nic konkrétního v této chvíli ještě není vymyšleno.

Prohlášení umělecké skupiny Pražská služba

WALL IS OVER ! IF YOU WANT IT!!!

Zeď na Velkopřerovském náměstí sloužila od 70. let jako ilegální prostor pro reflexi protirežimního protestu. Trvale se na ní měnily vzkazy, básně a obrazy vyjadřující nesouhlas s totalitárním systémem.

Po zavraždění Johna Lennona se z ní stal neoficiální pomník vzdávající pietní hold památce jeho pacifistickému a idealistickému myšlení. Zeď byla režimem několikrát přebarvena, nikdy však čistý nátěr nevydržel dlouho a její plocha se opět rychle začala svévolně proměňovat. Před 25. lety jedna velká totalitární zeď padla. Projektem Wall is over! odkazujeme v duchu demokracie ke všem těmto
okolnostem!

Nyní je zeď opět bílá - svobodná / 17.11. 2014

Happy Christmas from Pražská služba

Autor: sk
  • Vybrali jsme pro Vás