5. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč pustili exposlance Pekárka? Má snížený respekt k zákonu, ale choval se bezproblémově

Roman Pekárek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Pekárek | foto: Mafra - František Vlček

PRAHA Roman Pekárek byl vzorným vězněm. Alespoň to vyplývá z usnesení, které expolitika ODS odsouzeného za korupci poslalo minulý měsíc na svobodu. Pekárek si odseděl polovinu trestu, během něhož podle Okresního soudu v Hradci Králové došlo ke kýžené převýchově. Bývalý poslanec má zakázáno pracovat v samosprávě, živit se bude jako grafik.

Soud se s propuštěním Pekárka vypořádal na pouhých dvou stranách, z usnesení víceméně vyplývá, že proti cestě na svobodu nebylo u politika odsouzeného za čachry s městskými pozemky významnějších námitek.

„Jeho chování a vystupování po dobu výkonu trestu je hodnoceno kladně, program zacházení plní, jeho chování k pracovníkům vězeňské služby je bezproblémové. Je pracovně zařazen a jeho pracovní hodnocení je rovněž kladné. Během výkonu trestu byl celkem 18x kázeňsky odměněn, z toho 4x přerušením výkonu trestu, kázeňsky trestán nebyl,“ nešetřil chválou ředitel královéhradecké věznice, kde si exposlanec odpykával trest.

Pekárek jako místostarosta Kolína nabídl za milionový úplatek podnikateli Petru Ličkovi, že pro něj zařídí prodej pozemků za nižší cenu, než plánovalo město. Slíbené pak skutečně v radě a zastupitelstvu prosadil. Soud ho za to poslal na pět let za mříže, letos 18. srpna si odseděl polovinu, a tak mohl zažádat o podmínečné propuštění.

Jako jediný škraloup expolitikova profilu šéf věznice označil snížený respekt k právním normám a majetkovou orientaci, jinak Pekárka vykreslil pozitivně. „K trestné činnosti se staví kriticky, má dobré sociální zázemí i pozitivní posun v náhledu na spáchanou trestnou činnost. Vězeňská služba konstatovala jeho připravenost na podmíněné propuštění. Zprávou bylo dále zjištěno, že odsouzený nemá evidované žádné dluhy a ani jiné pohledávky,“ konstatuje usnesení, které server Lidovky.cz v plném znění uveřejňuje v galerii dokumentů.

Vedle rodiny se za Pekárkovo propuštění přimluvila i předseda představenstva spolku Region Kolín o.s. sídlícího v bytovém domě. Kromě toho, že vznikl v roce 2012 se toho o něm více zjistit nedá. Exposlanci také pomohlo, že po návratu z vězení má zajištěnu práci.

„Společnost Decibel Production s.r.o. Praha 10 potvrdila, že v případě podmíněného propuštění má odsouzený u společnosti zajištěné zaměstnání jako grafik,“ stojí v soudním dokumentu. Podle obchodního rejstříku firmu založil právě Pekárek v roce 1994 a vedl ji až do roku 2003.

Pekárek po vynesení rozsudku zamotal hlavu ostatním poslancům. Do sněmovny se dostal jako náhradník, slib však i přes protesty kolegů podepsal po odsuzujícím prvoinstančním rozsudku. Vzdát mandátu se odmítl i poté, co nadřízené soudy verdikt potvrdily. Zákonodárci pak odhlasovali, že věznění zákonodárci nedostanou plat, náhrady ani další výhody. Pekárek nicméně pobíral plat i po nástupu do vězení 18. února 2013 až do pádu Nečasovy vlády v červnu 2013.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz