Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč s Pancovou jednal o zámku? Jezdila kolem na koni, tvrdí projektant

Česko

  12:05aktualizováno  16:15
PRAHA - Tři hodiny čelil palbě otázek u soudu s Davidem Rathem projektant Richard Bártík. Právě on podle obžaloby přifoukl cenu za opravu zámku Buštěhrad o 50 milionů korun. Svěděk však vypověděl, že šlo o ušetřené peníze použité na interiéry. Do výpovědi se nicméně zamotal, když mluvil o schůzce s exředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou, s níž zjevně detaily projektu řešil a nechal se od ní úkolovat.

Krajský soud v Praze vyhověl někdejší ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové obžalované v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) a propustil ji z vazby. foto: ČTK

Pancová oficiálně ze své pozice s rekonstrukcí neměla nic společného, Bártík ale vypověděl, že se s ní kvůli Buštěhradu sešel z kraje roku 2012. Důvod zvláštní schůzky byl netradiční. "Setkali jsme se na společenské akci, ona mi řekla, že kolem zámku jezdí na koni a že by jí ten projekt zajímal," vypověděl Bártík.

Loni 11. ledna skutečně i s projektem na opravu interiérů zámku, který vypracoval, dorazil do Pancové kanceláře v nemocnici Kladno. "Myslel jsem si, že komunikuje s panem Rathem v osobní rovině a mohla by mi pomoct prosadit nějaké věci," snažil se projektant obhájit, proč Pancové projekt ukazoval.

Odposlechy: Úkolovala Pancová

K jeho smůle však již měla "napíchnutou" kancelář policejními odposlechy, které jeho verzi o projížďkách na koni dávají značné trhliny. A státní zástupce Petr Jirát toho také beze zbytku využil.

"Paní doktorka říkala, že některé věci jsou tam nesmyslně drahé. Nevnímal jsem, že by mně udílela nějaké pokyny, snažil jsem se spíše mluvit já," tvrdil Bártík.

Jenže Jirát mu i přes protesty některých obhájců nechal přečíst přepisy odposlechů oné schůzky. Z nich jednoznačně vyplynulo, že Pancová znala detaily projektu, radila mu například, jak by mělo vypadat nacenění a Bártík jí šel na ruku.

Důležitý svědek se omluvil

Projektant Vladislav Procházka se omluvil z pátečního výslechu u soudu s Davidem Rathem. Soudce Robert Pacovský si na něj přitom vyčlenil celý páteční program. Procházkova kancelář vytvořila původní dokumentaci na opravu zámku  v Buštěhradu, posléze ale projekt opustil, protože odmítl ocenit práce na 160 milionů korun. Podle korunní svědkyně v tom ale "jel s nimi a potom otočil". 

Projektant soudu doručil pracovní neschopenku, Pacovského ale zjevně neuspokojila. "Potvrzení o pracovní neschopnosti automaticky neznamená, že se nemůže dostavit. V případě, že se svědci nedostaví, budou dostávat pořádkové pokuty nebo budou předvedeni policií," varoval soudce.

Hledal například možnosti, jak najít úspory a jak by se dalo s cenou "cuknout". Jako příklad uvedl vodovodní přípojku, nebo předimenzované toalety pro invalidy. "Já bych tam našel úspory," ujišťoval Pancovou. "To byste byl šikulka," pochválila ho.

Projektant a stavaři si povídají

Z nahrávky také vyplynulo, že do projektu zasahovali další obvinění stavaři Ivana Salačová z firmy FISA a Pavel Drážďánský ze společnosti Konstruktiva Branko: v době, kdy ještě neproběhla soutěž na zakázku.

S Drážďanským dokonce Bártík konzultoval projektovou část na interiéry, což podle něj před soutěží nebylo nic neobvyklého, kvůli zakázce ho prý kontaktovala i firma Subterra. "Dělá se to běžně, pokud se ucházím o nějakou zakázku, snažím se získat maximum informací," uvedl Bártík.

Státní zástupce v ofenzívě

"Zdá se vám, že jste hovořil víc vy, nebo doktorka Pancová? Zdá se vám, že neměla žádné informace?" zeptal se po přečtení přepisu státní zástupce Bártíka. "Nejdřív jsem hovořil víc já, pak ona. Nějaké informace asi měla," lavíroval svěděk. "Vypadá to, že paní doktorka Pancová upozorňovala vás, co je tam špatně," vpálil mu Jirát.

Výmluvný byl i přepis odposlechu telefonátu mezi Bártíkem a Pancovou, který nechal přečíst advokát spolupracující obviněné Ivany Salačové. Bártík v něm zve ředitelku kladenské nemocnice na prohlídku zdevastovaného zámku Buštěhrad. "S tím já nemám nic společnýho, to je jenom taková zájmová aktivita. Já...nemůžu...," omluvila se Pancová. 

Salačová potom dostála své roli spolupracující obviněné, když před soudem popsala i dění po ukončení hovoru. Shodou okolností totiž zrovna seděla u Pancové v kanceláři. "Ten Bártík je idiot, mluví se mnou o tom do telefonu. Vůbec se nedivím, že ho z Energie vyhodili, když je takovej diletant," stěžovala si Pancová. Ostatně to zachytily i odposlechy.

Soud měl pokračovat pouštěním videozáznamu z prohlídky domu Pancové a jejího přítele Petra Kotta, jenže selhala technika a protože se nedostavil jeden z plánovaných svědků, soudce hlavní líčení přerušil až do 1. října.  Z pátečního výslechu se totiž omluvil projektant Vladislav Procházka.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat