Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč se Gross omlouvá? Nejspíše cítí provinění, říká Bublan

Česko

  12:53aktualizováno  14:15
PRAHA - Expremiér Stanislav Gross se v pořadu České televize 168 hodin poprvé přiznal k tomu, že lhal, když mluvil o původu peněz za svůj byt. Zároveň se těm, kteří mu důvěřovali, veřejně omluvil. Server Lidovky.cz se zeptal bývalých kolegů Stanislava Grosse, jak hodnotí vyjádření bývalého předsedy vlády.

František Bublan (ČSSD), exministr vnitra v Grossově vládě

František Bublan

"Je to osobní věc pana Grosse. Nevím, k čemu přesně se přiznal, ale pokud tomu tak je, nejspíše cítí vinu a provinění. A i když po letech, zcela určitě bych to hodnotil jako pozitivní záležitost. Je to taková metanoia, obrácení smýšlení, což je samozřejmě vítané."

ČTĚTE VÍCE:

Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek (LEV 21, dříve ČSSD), Grossův nástupce na postu premiéra

"Asi má potřebu něco takového říkat. Pokud já vím, tak on nemluvil o chybách nebo o lhaní. Že se mu občas věci nepovedly a omlouvá se za ně, to je podle mého názoru věc normální lidské pokory. Já se například omluvil několikrát, je to v pořádku. Pan Gross také říká, co už já jsem napsal v pamětech, že kdyby to býval řekl, jak to bylo, že si našetřil peníze z poslaneckých náhrad, nic dramatického by se nestalo."

Cyril Svoboda

Cyril Svoboda (KDU-ČSL), exministr zahraničí

"Je mi sympatické, že Stanislav Gross udělal takovou velkou sebereflexi a myslím si, že to lze jenom ocenit. Každá sebereflexe je spíše to, co člověka posiluje a kvalifikuje, než aby ho dehonestovala. Myslím si, že je to správné."

Miloš Zeman, prezident ČR

Prezident Miloš Zeman

"Jde o osobní zpověď bývalého premiéra a je nyní na občanech ČR, aby toto vystoupení zhodnotili a případně jeho slova přijali nebo odmítli," vzkázal prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Anketa

Jak vnímáte omluvu Stanislava Grosse vy?

Je dobře, že se omluvil. Udělal na mě pozitivní dojem 709
Jen si chtěl udobřit část veřejnosti. Na jeho činech to nic nemění 2670
Nedokážu se jednoznačně rozhodnout 131

Milan Urban (ČSSD), exministr průmyslu a obchodu

Milan Urban

"Já myslím, že je to privátní věc Stanislava Grosse, vláda neřešila žádný jeho byznys a podobně. Jedná se čistě o jeho rozhodnutí a já bych řekl, že docela sympatické. On je soukromá osoba, je to jeho soukromé rozhodnutí a vnímám to tedy spíše lidsky."

Petra Buzková, exministryně školství

Petra Buzková

"Nechci být ta, která bude zpětně hodnotit politiku a konání Stanislava Grosse. To, že to udělal nakonec sám, považuji za statečný krok. Přeji mu hlavně zdraví, to nejlepší, co lze a moc bych mu přála, aby se uzdravil."

Zdeněk Škromach (ČSSD)

Zdeněk Škromach (ČSSD), exministr práce a sociálních věcí

"Je hezké, že našel víru v Boha. Přeji mu, aby se uzdravil."

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek (TOP 09)

"Omezím se na to, že panu Stanislavu Grossovi popřeju klidný život a hlavně zdraví."

Autoři: ,