Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč se policie bála útěku? Kmotr Novák si koupil nový dům v USA

USA

  13:10aktualizováno  14:47
PRAHA - Severočeský stínový vládce Alexandr Novák si před pár týdny pořídil novou nemovitost v cizině. To je důvod, proč se chomutovský okresní soud a policie začaly obávat, že se exsenátor chystá uprchnout za hranice.

Alexandr Novák foto: ČTK

Poté, co Novák v prosinci odmítl nastoupit do vězení a požádal o odklad ze zdravotních důvodů, začala policie jeho pohyb bedlivě sledovat. Díky tomu zjistila, že počátkem března vycestoval do Spojených států, a to nikoli z důvodů pracovních či rekreačních.

"Řekli nám, že někde v Americe nakupoval nemovitý majetek, a podle policie byly důvodné obavy, že se tam chce usadit," řekla serveru Lidovky.cz místopředsedkyně Okresního soudu v Chomutově Lenka Chalupová.

ČTĚTE VÍCE:

"Protože některé (americké) státy nemají vydávací povinnost vůči České republice a bylo by tedy velmi problematické ho případně zajistit k výkonu trestu, tak předseda senátu dospěl k závěru, že jsou dány důvody proto, aby byl vydán příkaz k dodání," dodala Chalupová.

Správný postup

Podle ministerstva spravedlnosti má Česko s USA uzavřenu mezinárodní smlouvu o vydávání osob k trestnímu stíhání či výkonu trestu odnětí svobody, která platí pro všechny státy federace. Postupu soudu však rezort rozumí.

"Vydání z cizího státu je v drtivé většině případů velmi komplikovaný a časově zdlouhavý proces. Je tedy pochopitelné, pokud se například soud snaží zamezit tomu, aby takový proces musel nastat, zvláště má-li informace, že hrozí útěk dotčené osoby," podotkla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Nováka v úterý policie eskortovala do vězení, kde si začal odpykávat čtyřletý trest za přijetí úplatku. Soud před Velikonocemi rozhodl, že i přes zdravotní komplikace může nastoupit do vězení.

40 milionů na tajný účet

Novák si má odsedět čtyřletý trest kvůli přijetí úplatku v době, kdy byl starostou Chomutova. V roce 1999 vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech. Německá společnost VNG zaplatila městu 317 milionů korun a na Novákův účet v Rakousku přiteklo přes neprůhlednou firmu s daňovým domicilem na Kypru 40 milionů korun.

Na konci dlouhého soudního procesu s Novákem byl nejprve podmíněný trest. Nadřízený Krajský soud v Ústí nad Labem však trest letos v červenci změnil na nepodmíněný a to v délce čtyř let.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...