13. srpna 2013 12:21, aktualizováno  16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Před policisty mluvila Salačová hlavně o Pancové. O Rathovi vůbec

Kateřina Pancová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Pancová | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Dvě nahrávky výpovědi podnikatelky Ivany Salačové zazněly během procesu s Davidem Rathem. Salačová na nich popisovala, jak se domlouvaly předražené zakázky ve Středočeském kraji. Jednoznačně nejvíce výpovědi usvědčují bývalou šéfku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, o Rathovi naopak nepadlo ani slovo.

Soudní síň v úterý už zdaleka nepraskala ve švech, veřejnost ji zaplnila sotva z poloviny, po obědě zvědavců a novinářů ještě ubylo. Chyběli i někteří advokáti: obhájce Petra Kotta a Kateřiny Pancové Tomáš Sokol za sebe poslal zástupce, od Davida Ratha dorazil pouze Adam Černý, jeho druhý advokát Roman Jelínek na svém místě neseděl.

V hlavní roli opět byla spolupracující obviněná Ivana Salačová. Soud totiž přehrával nekonečný záznam její výpovědi z 22. června, v níž popisuje okolnosti rekonstrukce zámku v Buštěhradu, za níž měl Rath, Kott a Pancová chtít úplatek 24 milionů korun. Na ten se Salačová složila s dalším obviněným, tehdejším ředitelem společnosti Konstruktiva Branko Pavlem Drážďanským.

"Kateřina Pancová mi sdělila, že provize bude 15 milionů korun, plus to, co zbyde z projektu," říká na nahrávce Salačová. Později se ale prý dozvěděla, že úplatek má být 24 milionů korun. "Proč se částka změnila?" ptá se vyšetřovatelka. "Nevím," odpovídá Salačová.

Podnikatelka kriminalistům také podrobně popsala den, kdy s Drážďanským do kladenské nemocnice "provizi" přivezli ve dvou krabicích. "Předala jsem ji u sekretářky v kanceláři, pak jsme šli k paní ředitelce do kanceláře, kde předal krabici Drážďanský," vypověděla.

Pokračuje výslech Ivany Salačové.

Pokračuje výslech Ivany Salačové.

Podle očekávání i první výpověď nejvíce zatápí Pancové, ta ji ale sleduje v klidu, občas nahlíží do jakéhosi dokumentu, zřejmě přepisu. Kvalita záznamu totiž není dobrá, na což upozornil i soudce.

Policie zpovídala loni Salačovou třikrát a její výpovědi se lišily. Na to poukazují advokáti obviněných. Podnikatelka tvrdí, že její poslední výpověď je hlavní a konečná. Protokoly z výslechů jsou sice k mání v písemné podobě, soudce Robert Pacovský ale uvedl, že záznam přehrává zejména proto, aby byla vidět atmosféra při výsleších.

Společnost přepsala na syna, aby se mohla dál ucházet o veřejné zakázky

Na záznam červnové výpovědi pak navázal záznam druhé, zářijové. Na ní Salačová odmítla mluvit o Buštěhradu, popsala tak pouze rekonstrukci gymnázia v Hostivici. Nejzajímavější pasáž přišla ke konci, kdy podnikatelka přiznala, že svou společnost FISA přejmenovala na JIPE, přepsala ji na syna Josefa a i přes slib se dále uchází o veřejnou zakázku.

Protože jsem při propuštění dala slib, že nebudu dělat další veřejné zakázky a protože ta společnost musí do veřejných zakázek, tak statutárním orgánem se stal můj syn Josef," uvedla. Její syn prý nic konkrétního ve firmě nedělal, obchodní ředitelkou zůstala ona.   

Dosavadní výpovědi Salačové před policií musí narozdíl od Pancové, Petra Kotta nebo Pavla Drážďanského těšit Davida Ratha. Jeho jméno v nich totiž zatím nepadlo. Rath, který svoji výpověď přerušil, se ke slovu zřejmě ještě dlouho nedostane. Zbývá totiž přehrát ještě jednu výpověď Salačové. Potom by se k nahrávkám měla vyjádřit a obhájci by jí měli opět pokládat dotazy. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz