11. března 2019 22:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč vyměřil černošický úřad Babišovi pokutu? Server zveřejnil detaily z rozhodnutí o údajném střetu zájmů

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Za porušení zákona o střetu zájmů vyměřil úřad v Černošicích premiéru Andreji Babišovi v lednu pokutu 200 tisíc korun. Server Aktuálně.cz v pondělí přinesl detaily z verdiktu úřadu s odkazem na plné znění rozhodnutí, podle něhož má premiér mít dál vliv na média spadající do koncernu Agrofert, přestože jej umístil do svěřenského fondu.

„Na základě provedených důkazů a uvedeného posouzení nemá správní orgán pochybnost o tom, že obviněný je ovládající osobou uvedených mediálních společností, a proto rozhodl o jeho vině u uvedeného přestupku,“ zní v závěru rozhodnutí, které má mít server Aktuálně.cz k dispozici.

Skutečnost, že by premiér vlastního možného vlivu na média nějak využil, však podle serveru zkoumání úředníků neprokázalo. Při hledání příkladu přitom oslovili politické strany a hnutí ve sněmovně.

Důkazem o spáchání přestupku měl být pro černošický úřad samotný zápis statutu, tedy ustavující dokument Babišova svěřenského fondu AB private trust I. Premiér podle stanov může kdykoliv odvolat správce fondu, pokud udělá chybu, uvádí server.

„Tuto (správcovu) činnost je oprávněn vyhodnocovat a v případě porušování ustanovení statutu nebo zákonů osobami působícími ve svěřenském fondu je oprávněn je z vykonávané pozice odvolat. Od činnosti svěřenského fondu tedy není oddělen, neboť vykonává činnosti, které lze označit za řídicí,“ cituje server Aktuálně.cz z dokumentu od černošických úředníků.

Babiš má mít navíc podle zdůvodnění rozhodnutí vliv i na výběr tří protektorů, kteří se spolupodílí na obzvláště závažných rozhodnutích týkajících se jeho majetku. Dva z nich může odvolat kvůli chybám podobně jako správce, rodinného protektora, kterým je manželka předsedy vlády Monika Babišová, může z řízení fondu vyšachovat bez udání důvodu.

Že fondy, skrz něž je spravován Babišův majetek včetně médií, nejsou nezávislé, údajně podle černošického úřadu dokazují i pasáže o převedení majetku zpátky Babišovi. „Akcie budou vráceny zakladateli (Babišovi, pozn. red.) bez zbytečného prodlení po skončení správy fondu, pokud zakladatel nebude vykonávat funkci poslance,“ píší černošičtí úředníci v rozhodnutí. V dalších pasážích se píše také o tom, že akcie mohou být převedeny zpátky v případě zrušení zákona o střetu zájmů.

Zmatené a nezákonné, tvrdí Babišův právník

„Výrok o vině je nesprávný a nezákonný, neboť nebylo prokázáno, že obviněný naplnil všechny znaky skutkové podstaty tvrzeného přestupku,“ řekl podle Aktuálně.cz Babišův advokát Václav Knotek. Text je podle něj zmatený a nesrozumitelný, v různých pasážích si odporuje a nebere v úvahu premiérovy důkazy.

Mechanismy, které umožňují okamžitý návrat Agrofertu do Babišových rukou, podle Knotka jen chrání jeho dlouholetou práci.  „S ohledem na skutečnost, že holdingová struktura je výsledkem celoživotní práce obviněného, vytvořil obviněný při konstrukci obou svěřenských fondů několik málo ochranných mechanismů,“ uvedl právník.

Babiš čelí podezření, že i když je vysokým ústavním činitelem, stále prostřednictvím holdingu Agrofert ovládá svá bývalá média, mezi něž patřily deníky MF Dnes a Lidové noviny či rádio Impuls, což mu zakazuje zákon o střetu zájmů. Proti rozhodnutí černošického úřadu se odvolal, o případu má nyní rozhodovat Středočeský kraj.

Lidovky.cz