Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proces se „spiklenci“: 11 trestů smrti

PRAHA Politický proces s Rudolfem Slánským byl připravován na základě podnětů z Moskvy. Odstartovala ho vlna zatýkání na konci roku 1949 a začátkem roku 1950. Do čela obžalovaných byl na podzim 1951 postaven Rudolf Slánský, sesazený předtím z pozice generálního tajemníka KSČ.

Výběr obžalovaných byl ovlivněn antisemitskou náladou v Sovětském svazu. Slánský do zinscenovaného odhalení „spikleneckého centra“ tedy zapadal i svým původem. Židovského původu byla také většina z ostatních třinácti obviněných.

Slánský byl obžalován z budování paralelního mocenského centra ve straně, z velezrady a špionáže. Spolu s ním byly v procesu souzeny různé osobnosti, jak stalinisté, tak i umírnění komunisté.

Mezi obžalovanými byli ministr zahraničních věcí Vladimír Clementis, jeho náměstek Artur London, vedoucí tajemník krajského výboru KSČ v Brně Otto Šling nebo redaktor Rudého práva André Simone.

Hlavním prokurátorem v případu byl Josef Urválek, který se předtím již osvědčil v procesu s Miladou Horákovou.

Samotný soudní proces trval týden, od 20. listopadu do 27. listopadu 1952, obžalovaní při něm přeříkali naučené výpovědi. Padlo jedenáct rozsudků smrti, tři obvinění dostali doživotí. Klement Gottwald, tehdejší československý prezident, odmítl žádosti o milost. Popravy se konaly 3. prosince 1952, popel odsouzených byl rozprášen kdesi u Prahy příslušníky Státní bezpečnosti. V roce 1963 byli všichni obžalovaní soudně rehabilitováni.

Autor: