Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prodat Pankrác? Zatím nemáme náhradu, tvrdí šéf věznic

Šéf Vězeňské služby Jiří Tregler s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Vězeňské služby Jiří Tregler s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem | foto: ČTK

PRAHA V roli šéfa Vězeňské služby je Jiří Tregler sotva měsíc. Už nyní však ví, že jej čekají těžké roky. Bude se propouštět, vězni budou nosit záplatované mundúry a na celách se jich bude tísnit čím dál více.

* LN Ministr Pospíšil vás zaúkoloval, abyste provedl audit výběrových řízení za uplynulých čtrnáct měsíců. Už máte výsledky?
Audit běží, určité problémy jsou ze strany kontrolní skupiny již signalizovány. Až bude konečný výsledek, budeme konkrétní.

* LN Čeká se od vás, že budete šetřit – třeba propouštěním. Už někdo dostal výpověď?
Ještě ne, to by bylo předčasné. Provádíme analýzu činností, které zajišťuje generální ředitelství. Na jejím základě rozhodneme, které činnosti převedeme na ministerstvo, které na organizační jednotky a které zrušíme. Z toho vyplyne i rušení konkrétních pozic.

Cesta nahoru

- JIŘÍ TREGLER (53) začal šéfovat věznicím na konci července. V křesle generálního ředitele vystřídal Luďka Kulu, kterého ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal kvůli podpisu smlouvy s advokátní kanceláří Pavla Němce.

- Tregler má s vězeňstvím letité zkušenosti. Ve vězeňských institucích začínal v polovině osmdesátých let. První manažerské zkušenosti získal během devítiletého angažmá ve věznici Horní Slavkov. Od roku 1995 byl zástupcem ředitele pardubické věznice. O pět let později se stal jejím šéfem. 

- Je absolventem oborů sociální patologie a prevence a speciální pedagogika na Univerzitě Hradec Králové.

- Jako generální ředitel má za úkol hlavně šetřit. Dostal za úkol zeštíhlit centrální vězeňský úřad. Prověřit má také zakázky svého předchůdce.

* LN Máte představu, s kolika lidmi se budete muset rozloučit?Pan ministr naznačil rámcově svou představu (ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hovořil o propuštění osmdesáti ze sto osmdesáti zaměstnanců – pozn. red.), ale vedení resortu je připraveno jednat o postupech, které navrhnu já.

* LN Výroční zprávy generálního ředitelství hovoří o kritické situaci ve věznicích. Přibývá vězňů a ubývá dozorců. Jak to chcete se stávajícím rozpočtem řešit?
Na celorepublikové poradě ředitelů jsem řekl, že máme jedinou jistotu: budeme mít více práce v horších podmínkách a za méně peněz.

* LN Jak tedy chcete udržet dozorce, kteří mají stále větší odpovědnost, stejný plat a obávají se vzpoury vězňů?
Vzpoura vězňů hrozí permanentně každému vězeňskému systému. Situace u nás není dlouhodobě příznivá. Věznice jsou přeplněné a kvůli nedostatku peněz chátrají. Za sebe mohu prohlásit, že škrty u míst v přímém výkonu služby se nepředpokládají, budeme se současně snažit snížit množství administrativy.

* LN Budete mít peníze na jídlo pro vězně a na další základní potřeby?
Nemůže se stát, že by vězni nedostali najíst, to by se stalo jen jednou a pak by celý systém zkolaboval. Ale dá se předpokládat, že podmínky pro zaměstnance i pro vězně budou horší.

* LN V celách bude ještě víc vězňů?
Ani to není vyloučeno, ubytovací kapacity se pro nedostatek peněz nerozšiřují a vězňů každoročně přibývá. Začne se šetřit na věcech, na které vězeň nemá zákonný nárok. Třeba na volnočasových aktivitách, nebudou totiž peníze na nákup vybavení. Dále se bude zhoršovat vystrojování vězňů i zaměstnanců. Jak říkají Ostraváci, budeme mít gatě latu na latě.

* LN Budete dávat peníze na boj proti nedovolenému telefonování vězňů?
Je to zásadní problém, ale není jediný. Nalévání peněz bude strašně opatrné, spíš žádné. Řešíme existenční otázky, třeba jestli budeme mít na placení faktur, na mandatorní výdaje. Na nákup dalších detektorů peníze rozhodně nebudou.

* LN Hodláte získávat peníze z nemovitostí? Přemýšlíte o prodeji Pankráce?
Pro vězeňskou službu je to důležitá ubytovací kapacita s nemocnicí. Neumím si představit, že by bylo rozhodnuto o privatizaci tak důležitého objektu, aniž by za něj byla adekvátní náhrada. Tedy shrnuto: rozhodně prodej nebudu iniciovat.

* LN A co další nemovitosti?
Zadal jsem úkoly, aby se Vězeňská služba zbavila veškerého majetku, který nesouvisí se zajišťováním výkonu vazby a trestu, třeba bytového fondu. To je obrovské břemeno, které zatěžuje rozpočet.

* LN Spolupracujete se svým předchůdcem Luďkem Kulou?
Nejsme v kontaktu. Rozešli jsme se ale korektně.

* LN Učiníte mu nabídku na spolupráci? Hovořil o tom ministr.
Zatím jsem o tom nepřemýšlel.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....