Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prodej Sparty? J&T to odmítá

Česko

Letenský klub přiznává dluhy ve výši 400 milionů korun a hledá nového místopředsedu představenstva

PRAHA Podzim plný problémů pro fotbalovou Spartu ještě nekončí.

Po čtyřech letech z Letné překvapivě odchází místopředseda představenstva Přemysl Beneš, druhý nejvyšší člen vedení klubu, a navíc Spartu už za tři dny čeká skládání účtů za opakované neúspěchy v evropských pohárech.

Sparta se letos potřetí nedostala do Ligy mistrů, z Poháru UEFA vypadla v prvním kole a v jejím rozpočtu kvůli tomu zeje mezera ve výši 100 milionů korun. Velké dluhy se klub chystá umazat na páteční valné hromadě, která má posvětit navýšení základního kapitálu.

Jednoduše řečeno: Spartě musel kvůli selhání v pohárech na provoz půjčovat její majitel, finanční skupina J&T, a aby hospodaření klubu nebylo zatíženo už tak vysokými závazky, rozhodla se J&T půjčky vzdát výměnou za další akcie.

„V budoucnosti by podobné injekce nemělo být třeba, a to i v případě, pokud se Sparta neprobojuje do Ligy mistrů,“ říká pro LN šéf klubu Daniel Křetínský.

Podle něj Spartě zaručí úspory v nákladové oblasti i reforma Poháru UEFA, který bude od příští sezony pro české kluby finančně atraktivnější. Ačkoliv přesný účel kapitalizace pohledávek J&T vůči Spartě není znám, jde o další indicii, že hospodaření letenského klubu není zrovna v dobré kondici. Ze Sparty však dál znějí uklidňující hlasy, že je vše v pořádku. „Hráči dostávají výplaty včas,“ ujišťuje tiskový mluvčí Tomáš Křivda.

Beneš odchází po čtyřech letech O tíživé situaci Sparty se přitom spekuluje dlouhodobě, v červnu dokonce magazín Týden uvedl, že letenský klub sužují dluhy ve výši 1,2 miliardy.

„Tento údaj byl zcela nesmyslný, Sparta jej proto oficiálně dementovala. Bankovní úvěry se dlouhodobě pohybují kolem částky 400 milionů,“ tvrdí Křetínský.

Pro klub, jehož základní kapitál je „pouze“ 388 milionů, však může být i takový dluh vážný problém. Zvlášť ve chvíli, kdy Sparta čelí důsledkům finanční krize. Pokud by totiž klub nebyl schopný včas splácet své závazky, reálně by mu hrozilo vyhlášení konkurzu.

Spekulace o krizi na Letné přiživil i nečekaný odchod jednoho z klíčových mužů ve sparťanském vedení – Přemysla Beneše. Podle informací LN odchází Beneš na vlastní žádost a definitivně se tak má stát v pátek. Na valné hromadě má být také jmenován jeho nástupce, kterým by se mohl stát marketingový ředitel Michal Viktorin.

Pokračování na straně 18

Prodej Sparty? J&T to odmítá

Dokončení ze strany 20

Beneš měl přitom ve Spartě významné postavení, jako bývalý finanční ředitel klubu byl například i u většiny přestupů. „Nároky na funkci, kterou Přemysl Beneš vykonával, se stále více dostávaly do rozporu s jeho rodinnými poměry. To bylo také důvodem jeho odchodu,“ tvrdí Křetínský.

Přestože J&T nemůže být s výsledky své čtyřleté éry na Letné spokojena, klub prodávat nehodlá. „O tom rozhodně neuvažujeme,“ potvrzuje šéf Sparty.

Vyloučen je údajně i návrat Vlastimila Košťála, o kterém se znovu začalo spekulovat. Současný místopředseda ČMFS a Křetínského předchůdce prý bere svůj plán zcela odejít z fotbalu vážně. „Do stejné řeky se nemá vstupovat dvakrát a já na tom nehodlám nic měnit,“ tvrdí Košťál.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...