1. března 2017 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prodej státních pozemků v Harrachově není dobrý nápad, tvrdí Babiš

Ministr financí Andrej Babiš v horském středisku Harrachov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš v horském středisku Harrachov | foto: Ota Bartovský, MAFRA

HARRACHOV Prodej státních pozemků v Harrachově na Semilsku, o které má zájem Sportovní areál Harrachov (SAH), není dobrý nápad. Novinářům to při středeční návštěvě v horském středisku řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Prodej, který připravil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), ministr zastavil a nařídil kontrolu, i kvůli nejasnostem v postupu úřadu.

Zda tím prodej skončí, stát si pozemky nechá a bude je dál pronajímat, bude záležet na výsledku. Stát na prodeji podle Babiše netrvá.

Babiš prohlásil, že Harrachov je postižen tím, že SAH, podnikatelé i město mají různé názory na využití pozemků, které stát ve středisku vlastní. „Všichni se dohadují, místo toho, aby si jasně řekli a udělali nějaký investiční plán na rozvoj střediska, a potom vyjednávali se státem,“ řekl Babiš. Spory ve městě trpí podle ministra celá oblast. „Je tu mamutí můstek, což je unikát, na světě jich je jenom pět a je škoda, že se tady neumějí společně domluvit a vyjednávat se státem najednou,“ dodal Babiš.

Jde o 23 hektarů, na nichž jsou dvě třetiny skiareálu v Harrachově. Podle dřívějšího vyjádření ÚZSVM má provozovatel na pozemky ze zákona předkupní právo. O přímém prodeji do rukou SAH bylo rozhodnuto, protože na pozemcích jsou stavby, které patří provozovateli a společně s pozemky tvoří funkční celek. Uzavření smlouvy mělo odstranit nejistotu ohledně dalšího fungování skiareálu. Platnost předchozí nájemní smlouvy totiž skončila v červnu 2015 a na nové se provozovatel s ÚZSVM nedohodl. Spor kvůli výši nájemného skončil u soudu.

Podle harrachovské starostky Evy Zbrojové (Starostové pro Liberecký kraj) by stát neměl pozemky ve středisku prodávat. „Peníze, které utrží, vybere za několik let na nájemném a ceny pozemků jdou pořád nahoru,“ řekla ve středu po jednání s Babišem Zbrojová. Provozovatel by se měl podle ní ale zavázat, že bude do areálu investovat. Zejména skokanský areál je totiž značně zanedbaný.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz