PRAHA Celosvětové prodeje mobilních telefonů v letošním prvním čtvrtletí klesly meziročně o 13 procent. To je podle společnosti Strategy Analytics, autora průzkumu, nejprudší pokles v prodejích od roku 1983, kdy se začaly mobily prodávat. Pokles zaznamenalo všech pět největších výrobců mobilních telefonů. Relativně nejlépe si vedli korejští Samsung a LG, nejhůře naopak Motorola.
Podle analytické firmy IDC je propad ještě prudší, skoro o šestnáct procent. IDC tvrdí, že se prodalo jen necelých 245 milionů mobilních telefonů. „Pokles jenom ukazuje, že ekonomická recese postihla všechna odvětví průmyslu, včetně trhu s mobily,“ řekl analytik IDC Ramon Llamas. Lidé ale zjevně preferují dražší „chytré“ telefony, jejichž prodeje rostly.
Finská Nokia, největší světový výrobce mobilů, prodala o devatenáct procent méně telefonů než ve stejném období loňského roku. Z loňských 115 milionů se propadla na 93,2 milionu. Firmě klesl zisk o devadesát procent a o polovinu klesly prodeje dražších multimediálních telefonů série N, kterých udala pouhých pět milionů kusů. Nokia je tak jedním z výrobců, kteří budou propouštět. O práci přijdou asi dva tisíce lidí.
Naopak v porovnání s ostatními si dobře vedl Samsung. Světová dvojka zvýšila svůj podíl na devatenáct procent a prodala jen o procento méně než loni. Samsung se bude víc orientovat i na „chytré telefony“ - je například prvním z „velké pětky“, který uvede na trh mobil s operačním systémem Android od Googlu. Své třetí místo mezi výrobci mobilů potvrdil i korejský soused Samsungu, společnost LG. Té se prodeje propadly o sedm procent. Stejně jako Samsung ani LG nebude propouštět.
Motorola živoří, Apple roste Na takto pozitivní zprávy se ale nemohou těšit zaměstnanci dalších výrobců. Motorola, které klesly prodeje o 46 procent, propustí tři tisíce lidí. Kdysi druhý největší výrobce mobilů se potácí v problémech, ztráta jeho mobilní divize byla v tomto čtvrtletí přes půl miliardy dolarů.
Nedostatkem zajímavých přístrojů ve vyšší cenové hladině trpí i Sony Ericsson, který prodal jen 14,5 milionu telefonů, což je pokles o 35 procent. I společný japonskošvédský podnik bude propouštět, o práci přijdou dva tisíce lidí.
Jedním z mála výrobců, kterého se krize netýká, je Apple. Prodal 3,8 milionu iPhonů, což je o neuvěřitelných 123 procent více než ve stejném období loni. Důvodem je ale hlavně rozšíření prodejů do mnoha dalších zemí světa. „Apple je nyní sedmým největším výrobcem mobilů na světě s dvěma procenty globálního trhu. Se svými 3,8 milionu prodaných iPhonů v prvním čtvrtletí překonal svého hlavního rivala s dotykovým displejem, Nokii 5800, které se prodalo celosvětově jen 2,6 milionu kusů,“ napsal ve svém komentáři k trhu analytik společnosti Strategy Analytics Neil Mawston. „Očekáváme, že Apple představí jeden nebo více nových modelů během následujících měsíců, protože si bude chtít zachovat míru růstu,“ dodal Mawston.
Graf
Trh s mobily se hroutí, boduje jen Apple
Meziroční změna prodejů (%)
Nokia -19,31
Samsung -1,08
LG Electronics -7,38
Motorola -46,35
Sony Ericsson -34,98
Apple +123,00
Analytics Strategy Pramen: