Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dalších dvacet dnů. Vláda prodloužila kontroly na hranici se Slovenskem, k policii se přidá armáda

Česko

  12:55aktualizováno  14:09
Vláda se rozhodla o dalších dvacet dnů prodloužit kontroly na česko-slovenské hranici. Budou do 28. října včetně. Zadrženo bylo 1142 nelegálních migrantů a 39 převaděčů, oznámil ministr vnitra Vít Rakušan. Chránit hranici nově pomůže i osmdesát vojáků.

Na Slovensko zatím čeští policisté vrátili zhruba 450 migrantů a podmínky pro vstup do České republiyk podle nich nesplnilo přes 500 lidí.

O dočasném obnovení kontrol na státní hranici České republiky a Slovenska na deset dnů rozhodla vláda Petra Fialy minulý týden s účinností od půlnoci ze středy 28. září na 29. září. „Musíme udělat toto preventivní opatření, abychom odradili migranty od využívání této trasy,“ zdůvodnil to premiér Petr Fiala.

Nelegální migrace do ČR meziročně stoupla o 1 200 procent. Od začátku roku 2022 policie zajistila cca 11 tisíc nelegálně tranzitujících migrantů, kteří přes Česko cestovali většinou do Německa. Nejčastěji šlo o muže ze Sýrie.

Zásadní je dohoda s Tureckem, řekl Rakušan

„Chceme vyzvat Evropskou unii k jednání s Tureckem. Dohoda s Tureckem je zásadní,“ odvětil iDNES.cz ministr vnitra Rakušan na dotaz, co se bude v následujích dnech dít, aby se podařilo migraci přibrzdit.

Už začátkem září ministr vnitra ve Sněmovně řekl, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan otevírá cestu do Evropy Syřanům. Přicházejí kvůli tomu ve větším počtu, ale ne ze země původu, ale z Turecka. „Máme otevřené stavidlo do Evropy ze strany Turecka,“ řekl doslova Rakušan.

Za problém označil to, že Maďarsko nepřijímá zpět uprchlíky, kteří směřují dál přes Slovensko a Česko do Německa, nebo do Rakouska. Znamená to, že nejsou ze strany Maďarska dodržovány dohody o navracení uprchlíků. „Máme tady dominový efekt,“ řekl ve Sněmovně Rakušan.

Rakušan teď také počítá s cestou na západní Balkán, kudy utečenci nejčastěji do střední Evropy míří a s jednáním se Slovenskem. Nad úpravou dohody se Slovenskem se experti sejdou poprvé příští týden. Měla by například umožnit zásahy českých policistů na slovenském území - podobně jako to funguje při spolupráci českých a německých policistů.

Autor:
Témata: Vít Rakušan

Mohlo by vás zajímat