7. dubna 2016 13:42, aktualizováno  15:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Program přesidlování uprchlíků z Iráku do Česka skončí, rozhodla vláda

Křesťanští uprchlíci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křesťanští uprchlíci. | foto: Tomáš BlažekMAFRA

PRAHA Program přesidlování uprchlíků z Iráku do Česka nebude pokračovat. Vláda se ve čtvrtek podle informací dohodla na jeho zrušení. Navrhoval to Chovanec.

Právě on zrušení programu navrhoval kvůli tomu, že více než dvě desítky Iráčanů z Česka odešly do Německa a další se chtějí vrátit do vlasti. V rámci projektu na přesídlení iráckých křesťanů organizovaného Nadačním fondem Generace 21 přiletělo do České republiky 89 uprchlíků.

„Vláda na můj návrh bez náhrady zrušila projekt NFG21 na přesídlení 153 Iráčanů do Česka. Není možné podporovat projekt, který neplní svůj účel,“ napsal na sociální síti ministr vnitra.

Nadační fond plánoval přesídlit z Iráku do Česka 153 lidí, z nichž 130 jsou vysídlenci z iráckého Kurdistánu a 23 iráčtí uprchlíci z Libanonu. Z 89 lidí, kteří zatím do České republiky dorazili, se 25 vypravilo do Německa a osmičlenná rodina se vrací zpět do vlasti.

Zbývajících 56 lidí je v Praze, Brně a v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku. „Rozhodnutí o ukončení respektujeme. Je nám to líto. Je tu 56 lidí, o něž se budeme dál starat. Projekt nekončí, končí jen přesidlování z Iráku,“ řekl Talafant.

Odchod do Německa

Chovanec program přesidlování pozastavil poté, co skupina Iráčanů stáhla žádost o azyl a o víkendu z Okrouhlíku u Jihlavy odjela do Německa. Podle mluvčího tamního ministerstva vnitra Haralda Neymannse se je německé úřady brzy chystají poslat zpět do Česka. Buď se pak vrátí do Iráku, nebo budou moci znovu požádat o azyl. To ale Chovanec nepředpokládá, když podle něj nechtěli v Česku zůstat.

Lidovci byli proti

Proti ukončení přesidlování iráckých uprchlíků hlasovali lidovečtí ministři. S lidmi, kteří už do projektu byli zařazeni, budou jednat české úřady.

Jak Chovanec, tak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po odchodu části uprchlíků do Německa hovořili o tom, že není možné, aby Česká republika působila jako cestovní kancelář, díky níž se uprchlíci budou dostávat do západní Evropy. Sobotka chtěl přezkoumat motivaci běženců k životu v Česku.

Česko ve čtvrtek opouští i dalších osm Iráčanů, kteří našli zázemí v Brně. Jde o rodinu, která se chce vrátit do Iráku, protože jejím nejstarším členům se stýská po rodné zemi. Odletět mají odpoledne z Prahy. Ostatní přesídlení Iráčané zatím v Česku zůstávají.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz