Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První dny uprchlíků z Iráku: Nakupovali jsme boty, říká integrační pracovník

Radim Fiedler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Fiedler | foto: archiv Radima Fiedlera

PRAHA První skupina křesťanských uprchlíků z Iráku se už čtvrtým dnem zabydluje v rekreačním středisku na Jihlavsku. Kromě vyřizování dokumentů už začali s výukou češtiny a poprvé vyrazili ven. „Museli jsme jim koupit zimní boty, protože nejsou zvyklí na vodu a sníh,“ líčil program integrační pracovník nadačního fondu Generace 21 Radim Fiedler.

Lidovky.cz: S uprchlíky jste s vašimi kolegy začali pracovat už před jejich příletem do Česka. S čím vším se seznámili?
Před příletem s nimi přímo v Libanonu spolupracoval jeden náš pracovník – tlumočník. Tato skupina se na odjezd připravovala asi rok. Vysvětlovali jsme jim, jaká je situace v České republice, jak to tady funguje. Informační příprava byla rozhodně důkladná.

Lidovky.cz: Co konkrétně se mohli křesťanští uprchlíci dozvědět? Byly to jen informace ohledně práce a bydlení, nebo se seznamovali i s českou kulturou, společností a politikou?
Otázky byly cílené hlavně na trh práce či na systém vzdělávání v Česku. Ptali se, jaké jsou podmínky pro jejich profesi a jestli mají možnost si zde udělat řidičský průkaz. To byly jejich asi nejčastější dotazy.

Lidovky.cz: Po dvou až třech měsících by měli opustit rekreační středisko Okrouhlík na Jihlavsku, které je od víkendu jejich novým provizorním domovem. Myslíte, že je reálné, aby po této době sami uspěli s hledáním bytu a práce?
Okrouhlík je jen první fáze, tady mohou společně pobývat a podrobit se hromadně lékařským prohlídkám. Kromě toho potřebujeme vyřídit veškerou administrativu. Fáze integrace se naplno rozjede teprve až ve chvíli, kdy budou bydlet sami v bytech v Jihlavě a začnou chodit na kurzy. Lidé je budou zvát k sobě domů a různé organizace nebo církve pro ně budou připravovat program.

První skupina křesťanských uprchlíků z Iráku přistála 24. ledna v Praze.
První skupina křesťanských uprchlíků z Iráku přistála 24. ledna v Praze....

Lidovky.cz: Co je čeká v nejbližších dnech? Jen papíry a prohlídky, nebo mají v plánu i kulturní program?
Tenhle týden bude hodně vyřizování, ale potřebují se hlavně aklimatizovat. K našemu překvapení na nich nebyla na první pohled patrná únava. Teď ale začíná pomalu přicházet, a potřebují tak týden na to, aby si odpočinuli. Řešíme ale věci ohledně jejich statusu a mají před sebou ještě nějaké lékařské prohlídky.

Lidovky.cz: S jazykovou výukou ještě nezačali?
Formálně už začali. Mají velmi dobrého tlumočníka, který je původem ze Sýrie. Před čtyřiceti lety se zrovna v Jihlavě učil česky. Potom studoval vysokou školu a po ní se vrátil zpět do své rodné země. Odtamtud ho ale vyhnal před dvěma lety Islámský stát. Nyní začal vést výuku češtiny. Máme i svoje vlastní lektory. S nimi se začnou učit až příští týden.

Lidovky.cz: Kromě jazykové výuky mají i nějaké další kurzy?
Ano, máme velmi dobrou zkušenost s integračním kurzem. Je to takové povídání na různá témata, řeší se například zdravotnictví, práce či školství. A potom se zúčastní i různých kulturních programů. Budou zpívat a hrát na nástroje s Čechy. Nebo s nimi budeme chodit na výlety a procházky po okolí. Ale to hlavní je, že budou co nejvíce v kontaktu s Čechy. To je myslím ta nejlepší integrace, která může být.

Lidovky.cz: Mají už teď možnost setkávat se s lidmi v okolí rekreačního střediska, kde se pomalu zabydlují?
Zrovna dnes je vezmeme na nákupy. Musíme jim koupit zimní boty, protože nejsou zvyklí na vodu a sníh. Jinak se mohou pohybovat volně, nic jim nebrání. Ale s ohledem na vypjatou situaci ve společnosti půjde spíše o organizované aktivity. Odvezeme je někam, vysvětlíme jim všechno. Nebude to tak, že by šli například do nedaleké obce Čížov (více čtěte ZDE) úplně sami.

Lidovky.cz: Mluvil jste o nákupu bot. Budete jim při tom asistovat, nebo je lidově řečeno hodíte do vody a jen na ně budete dohlížet?
Určitě jim budeme asistovat. Vezmeme s sebou tlumočníka a řekneme jim, co je vhodné a co ne. Myslím, že asi nemají zkušenost s tím, co si mohou vzít do sněhu nebo do vody, tak dohlédneme na to, aby nekupovali nějaké módní boty.

Lidovky.cz: Rodinám s dětmi radíte, jak se orientovat v Česku. Varovali jste je ale také před nějakými negativními jevy ve společnosti?
Máme velkou výhodu v tom, že s námi spolupracuje syrský tlumočník, který to tu zná a situaci jim popisuje. Upřímně ale říkám, že toto téma s nimi zatím neprobíráme. Myslím si, že se možná i setkají s nějakým nepřijetím, ale většinou je to na nepřímé bázi, možná ve formě negativních reakcí na nadační fond Generace 21.

Lidovky.cz: Tím nejspíš narážíte na postoj české veřejnosti k uprchlické krizi. Mám ale na mysli spíše podvody či krádeže a podobné jevy.
Zpracovávali jsme takový materiál, který jsme překládali do arabštiny. Byla v něm i různá varování. Máme velké zkušenosti s tím, že se na nás obrací cizinci s tím, že se dostali do exekuce nebo po nich někdo vymáhá peníze. Zkrátka, že se tu do něčeho zamotali, a neví přesně do čeho. Proto jsme taková varování sepsali. Toto téma bude i součástí jednoho z kurzů. Kromě toho ale právě zmiňujeme, aby si hlídali své věci a nikdo je neokradl.

Lidovky.cz: Už před příletem se někteří zaměstnavatelé o skupinu uprchlíků z Iráku zajímali jako o své případné nové zaměstnance. Došlo už i na toto téma?
Řekl bych, že je ta nabídka ještě větší než poptávka. Snažíme se s těmi lidmi zůstat v kontaktu, ale zatím přesně nevíme, jestli by nabízená místa pro ně byla vhodná. K mému překvapení je těch nabídek ale požehnaně, a věřím tomu, že si časem vyberou.

Lidovky.cz: O jakou práci jde například?
O jednom z mužů se vědělo, že byl ředitelem školy. Když se to dozvěděl jeden český ředitel školy, tak mu hned chtěl nabídnout práci. Ale skutečně všechno záleží na tom, jestli daná práce bude odpovídat jejich vzdělání a tak dále.

Lidovky.cz: O víkendu přiletěly do Česka i děti uprchlíků. Jak je to s jejich začleněním do škol?
Ze zákona se musí zapojit co nejdříve. Dokonce do pěti dnů. My je samozřejmě přihlásíme do školy, ale zatím mají po dobu osmi týdnů naplánované individuální vzdělávání ve středisku. Potom nastoupí do školy s našimi asistenty.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...