Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svatebčané se musejí obejít bez slivovice a studenti jsou na suchu

Prohibice - speciál. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prohibice - speciál. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRNO Moravskou veselku si bez slivovice představíte těžko. Kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví se ale svatebčané v restaurací bez tradičního švestkového destilátu musí obejít. Omezení kvůli prohibici se dotklo i vyhlášeného vinobraní ve Znojmě.

V Brně zmizel tvrdý alkohol jak z obchodů, tak ze stánků – i když někde jen tak, že ho schovali za stojany s jiným zbožím. Na uvolněné místo se teď dostávají sekty, vína, portské a některé „slabší“ lihoviny.

Opatrnost na některých místech předčila i samotné opatření – v Lidlu na Palackého třídě v Brně se zoufale snažila kupující přesvědčit prodavačku, že na jednom druhu vína, který našla v polici, je obsah alkoholu 15 procent – a divila se, že jí ho nechtějí prodat. Marně. „Nemáme ho v počítači, nemůžeme ho prodat,“ vysvětlovala prodavačka.

Vinobraní bez tramínovice

Vinobraní ve Znojmě, největší akce svého druhu v republice, pokračuje. Pouze prodejci museli i z kamenných obchodů stáhnout vínovice a další speciality, takže návštěvníci neochutnají například vyhlášenou tramínovici společnosti Sonberk (má 41,5 % alkoholu).

Úsměvné oznámení o zákazu prodeje alkoholu v brněnském obchodě Lidl.

Úsměvné oznámení o zákazu prodeje:Omezení platí do odvolání vlády ČR.

Vína samotná ale omezení příliš nepostihlo. „Dvacetiprocentní hranici překračují jen výjimečně, snad některé Sherry, Portské či kořeněná vína, ale i tam si dávají producenti pozor a drží se spíše při patnáctiprocentní hranici,“ dodal hlavní sommelier Salonu vín ČR Marek Babisz.

Vláda má ale problém: na tichá vína platí stále nulová daň, ani vyšší spotřeba vína tak daňovou ztrátu za tvrdý alkohol nedoženě.

Moravské veselky bez sklenice slivovice

Svatebčané by se o víkendu měli obejít bez tradičního moravského zvyku, kdy si ženich a nevěsta vybírají ze dvou sklenek, z nichž jedna obsahuje vodu a druhá stejně průzračný destilát (obvykle vodku či slivovici).

ČTĚTE TAKÉ:

V restauracích jim ji nesmějí nabídnout. Pokud si ji ale přivezou sami hosté, nikdo je potrestat nemůže. „Tak to taky uděláme,“ svěřili se hosté chystající se v Brně na odpolední svatbu.

Studenti zatím nepálí

Opatření postihlo i elektronické obchody. Například elektronická vinotéka Dios hlásí, že případné objednávky bude vyřizovat až po odvolání zákazu, server AlkoExpert zrušil tuto část prodeje zcela.

Komentář Lidových novin

Vizovický Jelínek oznámil, že do odvolání zákazu vyřídí jen objednávky produktů splňujících obsah alkoholu a reklamních a dárkových předmětů.

Valtická střední vinařská škola, která měla shodou okolností právě tento týden otevírat svoji školní pálenici a lihovar (jediné takové středoškolské zařízení ve střední Evropě) tento krok odložila. Důvodem je podle všeho právě situace kolem lihovin.

Testování na metanol

Na brněnském ústavu soudního lékařství zavednli non-stop službu toxikologa, který je schopný zdravotnickým zařízením z dodané krve rychle zjistit, zda má pacient otravu po požití metanolu.

Podle vedoucího ústavu Miroslava Hirta je běžná praxe taková, že expert je v mimopracovní době v pohotovosti na telefonu – tím, že bude na pracovišti, zkrátí čas pro získání výsledku.

Veronika Štěpánková z PřF MU v Brně obsluhuje plynový chomatograf, na kterém provadí bezpatně analýzu alkoholu přineseného občany.

Veronika Štěpánková z PřF MU v Brně obsluhuje plynový chomatograf, na kterém provádí bezpatně analýzu alkoholu přineseného občany.

Jižní Morava a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze jsou stále jedinými místy, kde si běžní lidé mohou nechat zdarma otestovat alkohol. Pražská škola zatím nabízí službu jen do pondělka. Lidé musí souhlasit s tím, že laboratoře o pozitivním zjištění informují policii.

Seznam jihomoravských míst je zveřejněn na webu krajského úřadu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...