16. září 2012 11:33, aktualizováno  19:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Metanol má 20. oběť, Opava hlásí otravu manželů z vodky

V ostravském Makru zareagovali na celostátní zákaz bezprostředně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V ostravském Makru zareagovali na celostátní zákaz bezprostředně. | foto: ČTK

PRAHA Další oběť metylalkoholu hlásí nemocnice v Přerově, kde v neděli kolem poledne zemřel třiašedesátiletý muž. Nejnovější případy otravy se objevily v Třinci, pacient je mimo ohrožení života. V neděli potvrdily expertizy otravu také u manželského páru v Opavě. Manželé pili vodku, kterou prý před časem koupili v Polsku.

Na otravu metanolem už v Česku zemřelo 20 lidí, poslední obětí je třiašedesátiletý muž z přerovské nemocnice. Zemřelý senior z Kojetína byl nalezen v pátek v bezvědomí na přerovském nádraží. Jeho stav byl kritický. Podle policejního prezidia však příčinou jeho smrti nebyla otrava metylalkoholem, muž prý zemřel po požití většího množství etanolu. Sdělil to mluvčí policejního prezidia Tomáš Hulan. "V každém etanolovém pití se dá počítat s určitým množstvím metanolu, proto se v mužově těle tato látka našla," uvedl mluvčí.

Nemocnice ale podle Szotkowské muže celou dobu léčila na otravu metylalkoholem. "Napsali jsme i do zprávy, že příčinou úmrtí byla intoxikace metylalkoholem," řekla Szotkowská. Podle ní určí přesnou příčinu úmrtí až nařízená soudní pitva, jejíž výsledky ještě nejsou známy.

Policie v neděli obvinila další osoby, a to v Moravskoslezském kraji, v Olomouci a ve Zlíně. Celkový počet obviněných tak stoupl na 2. V nemocnici dále leží 36 otrávených pacientů, v neděli ale přibyli další.

Nový případ otravy pančovaným alkoholem zaznamenali v Třinci. Místní nemocnice přijala dalšího pacienta, u něhož se potvrdila otrava metanolem. "Pacient je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života," řekl zástupce primáře ARO David Míra.

Stav pacientů je nadále kritický
Manželé, kteří jsou od dnešního rána ve Slezské nemocnici v Opavě, se otrávili metanolem, potvrdily expertizy. Muž a žena ve věku 74 a 70 let uvedli, že pili vodku, kterou koupili na tržišti. Řekl to mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Manžel okolo 05:00 zavolal záchranku, protože jeho ženě bylo špatně.

"Teď jsou na jednotce intenzivní péče. Nevypili toho ale moc, takže by neměli mít žádné vážnější problémy, ani by jim neměly hrozit trvalé následky," řekl Svoboda. Manželé nejprve uvedli, že vodku už před časem koupili na tržišti v Polsku. Odpoledne, když se jejich zdravotní stav zlepšil, své tvrzení upravili.

"Potvrdili, že láhev vodky skutečně zakoupili na tržnici, nicméně již si nejsou jisti, zda v Českém, nebo polském Těšíně," informoval mluvčí nemocnice.

Lékařům v boskovické nemocnici se zas podařilo stabilizovat zdravotní stav osmatřicetiletého muže, kterého v sobotu přijali s otravou metanolem. Zůstává na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, lékaři mu provádějí dialýzu. Stav zůstává velmi vážný, řekla v neděli mluvčí nemocnice Eva Fruhwirtová.

Stav třicetiletého muže, který je po otravě metanolem v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, se v sobotu večer zhoršil. Nyní je ale stabilizovaný, lékaři pacienta udržují v umělém spánku, jako protijed mu podávají etanol a dále také norský lék fomepizol.

Prohibice, den druhý:

ÚLOVEK POLICIE: Kriminalisté dopadli údajně jednoho z větších dodavatelů alkoholu- čtete zde.

DALŠÍ OTRAVA V PRAZE: Pacient je při vědomí, komunikuje ale jen velmi obtížně. Údajně pil whisky- čtěte zde.

HOSPODŠTÍ TÁPOU: Mnozí hospodští stále tápou, jaké lihoviny mohou nalévat a jaké nikoliv- čtěte zde.

ZMĚNY JÍDELNÍCH LÍSTKŮ:  Lihoviny se nesmějí nabízet ani v nápojových a jídelních lístcích- čtěte zde.

ZMĚKČENÍ PROHIBICE: Heger zvažuje změkčení prohibice. Prodávat by se tak směl alkohol vyrobený v zahraničí, možná i výrobky od zavedených českých značek- čtěte zde.

DISKUSE:  Výroba a prodej nebezpečného alkoholu byly podle ministra dlouho opomíjena. Rozpoutá aféra konečně diskusi? -čtětě zde.

Ministerstvo zdravotnictví po vlně otrav metylalkoholem v pátek s okamžitou platností zakázalo v celé zemi prodej a nalévání nápojů s objem alkoholu od 20 procent.

Policie v souvislosti s otravou metylalkoholem zadržela a obvinila několik osob. "Dostáváme se od distribuce pančovaného alkoholu k distribuci suroviny," řekl pro Radiožurnál náměstek policejního prezidenta Václav Kučera.

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič uvedl, že kvůli zákazu prodeje tvrdého alkoholu stát každý den přijde asi o 25 milionů korun na daních, měsíční výpadek by mohl dosáhnout 750 milionů Kč. Loňské výnosy spotřební daně z lihu činily asi sedm miliard korun.

Minčič řekl, že ministerstvo ve spolupráci s dalšími úřady připravuje návrhy na potírání černého trhu s lihovinami. České problémy s metylakoholem už se odrazily i v sousedních zemích. Polský hlavní hygienik na měsíc zakázal v celé zemi obchodovat s více než dvacetiprocentním alkoholem vyrobeným v Česku.

ČTK, hmHana Mazancová