23. října 2016 15:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prohlášení čtyř nejmocnějších politiků na podporu Číny považuje Kroměřížská výzva za protiústavní

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Iniciativa Kroměřížská výzva zaslala otevřený dopis předsedům všech poslaneckých a senátních klubů. Žádá svolání mimořádné schůze. Jejím cílem má být vyšetřování, které vyjasní okolnosti společného prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů z 18. října na podporu Číny. Kroměřížská výzva jej považuje za protiústavní.

V otevřeném dopise se iniciativa vyjádřila, že prohlášení ústavních činitelů je „svévolným zahraničně politickým krokem exekutivy, jenž odporuje definici České republiky jako demokratického právního státu,“. Odkazovali se na Preambuli ústavy ČR, která založená na úctě k lidským právům.

Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky

V úterý 18. října vydali prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček prohlášení k politice České republiky směrem k Číně.

Potvrdili tak dlouhodobou politiku ‚jedné Číny‘, tedy, že Tibet, Taiwan a další sporná území jsou součástí Čínské lidové republiky (ČLR).

Čeští politici tak jednali na popud čínské strany kvůli návštěvě tibetského dalajlámy. Toho Čína považuje za separatistu, nikoliv za duchvního vůdce. Podle prohlášení velvyslanectví ČLR dokonce čeští politici ubezpečili Číňany, že se žádný z politiků nepokusí zkontaktovat s dalajlámou.

Podle mnoha opozičních politiků se tak Česká republika ponížila na mezinárodním poli.

Prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí, podepsali prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Vydali ho v úterý večer poté, co se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Prohlášení vyvolalo značnou pozornost i kritiku.

Dopis Kroměřížské výzvy následně upozorňuje na fakt, že prezident Miloš Zeman se již několikrát v minulosti vyjádřil nevybíravě o demokratických tématech a nikdo z ústavních činitelů na prezidenta nereagoval.

Dokument dále pokračuje slovy, že „zmíněné prohlášení ‚čtyř představitelů‘ je výrazem ryzí svévole a popřením hodnot, na nichž je česká státnost založena. Bylo učiněno signatáři, kteří stojí v čele orgánů státní moci, ale bez pověření těchto orgánů.“

Své požadavky směřují i na poslance a senátory a to s žádostí o „důkladné vyšetření veřejně proneseného podezření, že náš příklon k politickým zájmům Činy je údajně motivován snahou opatřit finanční zdroje některým politickým subjektům a ústavním činitelům pro blížící se parlamentní a prezidentské volby.“Autoři otevřeného dopisu proto požadují po předsedovi vlády, předsedech obou komor Parlamentu i Prezidentovi republiky jasné vyjádření k zásadní orientaci české zahraniční politiky.

Hlavním cílem iniciativy Kroměřížská výzva je vyvolat a vést celospolečenskou veřejnou debatu o úřadu prezidenta a hodnotách, které by měl ztělesňovat. “Chceme jen slušného prezidenta, který bude skutečně oddán hodnotám zakotveným v Ústavě včetně Listiny základních práv a svobod,” dodal Jan Kalvoda, jeden z autorů otevřeného dopisu.

Otevřený dopis předsedům všech poslaneckých klubů obou komor Parlamentu ČR

Občanská iniciativa Kroměřížská výzva tímto otevřeným dopisem vyzývá předsedy všech poslaneckých klubů obou komor Parlamentu ČR k neprodlenému svolání společné mimořádné schůze Poslanecké sněmovny a Senátu.

Naléhavým důvodem této výzvy je veřejné prohlášení prezidenta republiky, předsedů obou komor Parlamentu a předsedy vlády ze dne 18. 10. 2016. Prohlášení je svévolným zahraničně politickým krokem exekutivy, jenž odporuje definici České republiky jako demokratického právního státu, založeného „na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti“, a státu, jenž tvoří součást „rodiny evropských a světových demokracií“ (Preambule Ústavy).

Pokud minulá veřejná prohlášení prezidenta republiky, týkající se ruské agrese na Ukrajinu, či obdivu k čínskému modelu řízení a „stabilizace“ společnosti nevedla k akci vlády ani parlamentu, pak výše zmíněné prohlášení „čtyř představitelů“ je výrazem ryzí svévole a popřením hodnot, na nichž je česká státnost založena. Bylo učiněno signatáři, kteří stojí v čele orgánů státní moci, ale bez pověření těchto orgánů.

Důrazně upozorňujeme na fakt, že výkon veřejné moci je vymezen a omezen Ústavou, již se členové parlamentu i vlády a prezident zavazují respektovat. Žádný politický program nemůže být v rozporu se základními hodnotovými příkazy Ústavy a nikdo nesmí vykonávat státní moc jinak, než způsobem a v mezích, jež stanoví Ústava.

Žádáme proto od předsedy vlády, předsedů obou komor Parlamentu, jakož i Prezidenta republiky jasné vyjádření k zásadní orientaci naší zahraniční politiky. Chceme objasnit motivy a podrobnosti tzv. strategického partnerství mezi Čínskou lidovou republikou a ČR. Vyzýváme poslance a senátory, aby uvedené ústavní činitele pohnali k odpovědnosti a dali jim jasně najevo, že se mají chovat jako představitelé suverénního demokratického státu, založeného na respektu k lidským právům, a že mají postupovat v souladu s ústavně zakotvenou orientací zahraniční politiky na spolupráci s evropskými a světovými demokraciemi.

Zároveň žádáme poslance a senátory, aby iniciovali důkladné vyšetření veřejně proneseného podezření, že náš příklon k politickým zájmům Činy je údajně motivován snahou opatřit finanční zdroje některým politickým subjektům a ústavním činitelům pro blížící se parlamentní a prezidentské volby.

Za iniciativu Kroměřížská výzva

Jiří Šesták

Václav Němec

Jan Kalvoda

V Praze dne 23.10. 2016

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!