Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Prohry vzal čas, Sparta zářila

Dohrávka 17. kola: Před rekordní návštěvou lídr hokejové extraligy v pražském derby propadl

PRAHA Dost možná, že bezbřehé trápení sparťanských hokejistů pomohl ukončit Richard Žemlička. Před včerejším pražským derby jeho dres s číslem 13 vystoupal ke stropu haly a někdejší neohrožený bojovník a nejproduktivnější hokejista Sparty všech dob sklidil bouřlivé ovace. Téměř dvanáct tisíc diváků v hledišti při nich povstalo.

Sparta-Slavia 5:0

„Oslavy sice nesnáším, ale když mi plné tribuny začaly tleskat, měl jsem co dělat, abych neuronil slzu,“ soukal ze sebe dojatě bývalý sparťanský kapitán krátce před tím, než jeho tým spustil proti vedoucímu celku extraligy nevídaný koncert. „Jak jen mohlo tohle mužstvo sršící elánem a sebevědomím pětkrát po sobě prohrát?“ nechápali příznivci Sparty při pohledu na uvolněnou, rychlou, tvrdou a nápaditou hru domácích. Zejména útok Výborný - Broš -Kratěna prožíval večer z říše snů. Vymyslel úvodní čtyři branky a každé jeho střídání znamenalo vážné ohrožení brankáře Svobody. Především po čtvrté brance mohly zaznít z reproduktorů tóny z Beethovenovy Ódy na radost. Kratěna si stylem a la Jágr povodil za brankou beky protivníka jako loutky a pak pohotovému Brošovi naservíroval gólovou lahůdku. Spartě vyšly geniálně nástupy do úvodních dvou třetin, když v obou případech stihla již do sedmé minuty poslat soupeři po dvou pozdravech. Takřka ničivou převahu vítězného týmu podepsaly kromě pěti branek i dvě tyčky. Slavia nepřipomínala ani trochu lídra soutěže a topila se v zoufalství a neschopnosti vymanit se z takřka neustálého sevření. „Potvrdilo se, že žádný strom neroste do nebe, a jsme rádi, že se nám ho dnes podařilo podříznout,“ pravil poeticky asistent sparťanského trenéra Výborného Marian Jelínek. „Konečně se po dvou týdnech pořádně vyspíme...“ „Dneska jsme mohli hrát snad i bez hokejek, bylo by to podobné,“ dodal kouč poraženého týmu Vladimír Růžička. „Už po první třetině jsem tušil, že tenhle zápas pro nás nedopadne dobře.“ Brankář Slavie Adam Svoboda naopak tvrdil, že ještě na začátku závěrečné třetiny doufal v obrat. „Kdyby tam Spartě spadla nějaká ,brambora', mohla znervóznět,“ říkal. „Na ledě ale bylo tentokrát jediné mužstvo a tím byla Sparta.“ Svoboda si navzdory debaklu zachoval tvář a po utkání stiskl Žemličkovi ruku. „Pogratuloval jsem mu, protože pro český hokej toho udělal hrozně moc. Jeho loučení bylo parádní.“ Branky a nahrávky: 3. Černošek (D. Výborný, Broš), 7. Kratěna (Ton), 25. Broš (Kratěna), 27. Broš (Kratěna), 56. Mikulík (Látal). Rozhodčí: Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 11 683. Třetiny:

2:0, 2:0, 1:0.