Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Projekt by byl. Peníze ne

Česko

Fotbalový stadion - Státní příspěvek město stále nezískalo, proti hraje i krize

Na rok 2011 zapomeňme.

Pokud se nový fotbalový stadion v Brně podaří postavit, bude to s výrazným zpožděním oproti slibům radnice.

BRNO Představitelé radnice veřejně přiznali: Původně slibované termíny dokončení nového fotbalového stadionu v Brně nedodrží. Rozhodně nebude hotov v roce 2011 a možná ani v roce 2013.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) odsunutí na svých internetových stranách zdůvodnil změnou vlády a celosvětovou krizí. Jeho oponenti naznačují, že jde jen o zástěrku, protože ani jinak by město potřebné peníze nemělo. I když projekt finišuje a architekti se jej stále snaží zlevnit, není jasné, zda letos na plochu vjedou bagry.

Žádný z rozpočtů kromě městského totiž stále s penězi na stadion nepočítá. Týká se to státních peněz, ministerstev financí i školství. „O tom by musela rozhodnout vláda, naše ministerstvo nikdy na takovou akci samo mít nebude,“ potvrdil LN ministr školství Ondřej Liška. A nejistí zůstávají i soukromí investoři, kteří by mohli přispět.

ODS: Vláda žádné peníze neslíbila Zástupci opoziční ODS tvrdí, že sliby stadionu v roce 2011 byly příliš idealistické od začátku. „Pokud jsme měli informace, tak na úrovni vlády žádný slib nikdy nepadl, protože se o tom ani vážně nejednalo. Možná někdo někde řekl možná, ale žádný závazek nikdy nepadl,“ poznamenal předseda klubu zastupitelů ODS Leo Venclík. Připomněl, že Brno samo není schopné takovou investici zaplatit. „Priority současné brněnské koalice jsou tak vysoké, že přesahují roční rozpočet Prahy,“ konstatoval.

Kvůli úsporám už architekti upravovali projekt. Přesunuli část podzemních prostor, navrhli levnější materiály a s nižšími cenami nakonec přišla i firma, která měla dodat střechu nad tribunami. I tak ale odhady ceny přesahují dvě miliardy korun a upřesní je až výběrové řízení na dodavatele stavby.

Zástupci koalice mluví o projektu smířlivěji, i když také oni připouštějí, že kolem financování ještě není jasno. Přítok peněz by mohlo zajistit například rozhodnutí, že za Lužánkami bude jeden ze dvou národních fotbalových stadionů. To však ještě nikdo nepotvrdil. „Určitě tomu všemu bude ještě předcházet velká diskuse, která teprve musí potvrdit, zda bude vláda vůbec nakloněna této investici právě pro Brno,“ podotkl náměstek primátora Daniel Rychnovský. Ještě loni v létě ale primátor v médiích ujišťoval, že i když vláda peníze neuvolní, bude se projekt financovat z městských peněz.

Jistotou zůstává Srbská, tam se investuje Fotbalový stadion odpovídající mezinárodním podmínkám chybí. Právě včera proto museli radní schválit dalších dva a půl milionu korun na dovybavení městského stadionu v Srbské ulici 3700 plastovými sedačkami pro diváky. „Na podzim se zde má uskutečnit mezistátní utkání se San Marinem a podle pravidel musejí všichni diváci sedět,“ vysvětlil Rychnovský. Dosavadních osm tisíc sedaček by ale odhadované návštěvě nestačilo, proto byla nutná další investice.

***

Nový místo starého Starý brněnský fotbalový stadion z let 1949-1953, který je v havarijním stavu a naposledy sloužil v roce 2001, má při přestavbě vzít téměř celý za své - a to přesto, že jde úředně o jeho rekonstrukci. I nový stadion má ale mít tvar elipsy, vzhledem má připomínat koloseum. Jeho kapacita má být 30 tisíc sedících diváků.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: